reklamı kapat

POPÜLER

otomobil fiat egea

Türkiye’de ikinci eli en hızlı satılan otomobil markası açıklandı [Ocak]

 - Güncelleme: 15 Şubat 2024 12:00

Türkiye’de ikinci eli en hızlı satılan otomobil markası açıklandı. Bunu Indicata’nın yaptığı analiz sonucu ortaya çıkardı.

Dünya’da yer alan habere göre bu konuda büyük bir sürpriz yok. Türkiye’de “ocak” ayında ikinci eli en hızlı satılan otomobil markası, sıfır araçları da satış rekorları kıran Fiat oldu. Türkiye’de üretimin etkisiyle fark yaratan marka, halen milyonların ilk tercihi oluyor. Indicata’nın ikinci el çevrim içi pazar raporundan derlediği verilere göre, ocak ayında çevrim içi mecralarda 354 bin 743 kurumsal ilan yayınlandı. Geçen sene aynı döneme göre ilan adetlerinde yüzde 9 düşüş görülürken, satış adedi yüzde 11 artışla 181 bin 774 seviyesinde kaydedildi. İkinci el çevrim içi binek ve hafif ticari araç pazarında en çok satışı yapılan ilk 35 markanın 249 modeline ait 417 bin 558 ilanın ay boyunca fiyat değişimleri incelenerek yapılan analize göre, geçen ay pazarda perakende fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 0,09 düştü. Motor tipine göre değerlendirildiğinde, söz konusu pazarda geçen ay 107 bin 404 adetle en çok dizel araçlar satıldı. Dizel otomobilleri, 66 bin 866 satışla benzinli ve 5 bin 94 satışla oto gazlı otomobiller takip etti. Hibrit otomobil satış sayısı 1335, ikinci el elektrikli otomobil satış sayısı 1075 oldu. Ocak 2023’te 473 ikinci el elektrikli otomobil satılmıştı. Rapora göre ayrıca geçen senenin ocak ayıyla karşılaştırıldığında dizel araç satış payının yüzde 8 düştüğü, elektrikli araçların satış payının ise yüzde 104,3 arttığı gözlendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu yılın ocak ayında toplam satışların yüzde 38,2’si ile en çok 11 yaş ve üzeri araçlar tercih edildi. İkinci el çevrim içi pazarda, araçların ortalama satış hızları 45 gün olarak belirlendi. Fiat marka araçlar 38 gün ortalama satış hızı ile pazar ortalamasına göre daha hızlı satıldı. Ocak ayında satılan binek araçların yüzde 42,2’sini C Segmenti araçlar oluşturdu. Geçen senenin aynı dönemiyle kıyaslandığında, ocak ayında E, S ve F segment araç satışlarının toplam binek araçlar içindeki payının arttığı gözlendi.

Türkiye’de ikinci eli en hızlı satılan otomobil markası yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

 

İLGİLİ HABERLER