reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 16

iPhone 16 Pro’ların titanyum kasası daha “pürüzsüz” olabilir

iPhone 16 Pro ve aynı zamanda üstteki 16 Pro Max’in titanyum kasası yeni bir üretim tekniği sayesinde daha pürüzsüz olabilir.

iPhone 16 Pro ve 16 Pro Max, son iddialara göre yukarıda gördüğünüz iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max‘ten farklı olarak gözle görülür seviyede fırçalı değil daha pürüzsüz ya da parlak bir titanyum kasaya sahip olabilir. Apple’ın bu konuda üretim sürecini geliştirdiği iddia ediliyor, bu durum telefonunu kılıfsız kullanmaya cesaret edebilen bazı kişileri memnun edecek gibi görünüyor. iPhone 14 Pro’larda oldukça parlak bir kasa yapısını benimseyen Apple, yeni modellerde o seviyeye geri dönmeyecek ancak yüksek ihtimalle daha şık bir yapı sunacak. Bundan önce konuşan Haitong International Tech Research analisti Jeff Pu’ya göre iPhone 16 Pro serisi A18 Pro ile yapay zekada ciddi fark yaratabilir. Yıl sonunda lanse edilecek 16 Pro ve 16 Pro Max modellerinde A18 Pro işlemciye yer verileceği, bu işlemcinin yapay zeka konusunda mevcut çözümlerden çok daha güçlü olacağı iddia ediliyor. Birçok görevi yerleşik olarak yani internet bağlantısına (Uzaktaki sunuculara erişim) ihtiyacı duymadan yapabilecek denilen işlemci, söylendiği kadarıyla fiziksel olarak büyük olacak, bu artışın arkasında daha güçlü NPU yer alacak. Eğer bilmiyorsanız iOS 18’in en büyük değişikliği ya da öne çıkan yanı ise kesinlikle yapay zeka olacak, burada Siri dahi yenilenecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce doğru bilgiler vermiş bir kaynağa göre Apple, üretken yapay zekâ temelli olacak yani gücünü büyük bir dil modelinden (LLM) alacak sesli / dijital asistan Siri için ilk tanıtımı WWDC24 kapsamında yapmayı planlıyor. Yeni Siri’nin çok daha akıllı olacağı ve kişilerle şimdiye oranla çok daha doğal şekilde iletişim kurabileceği söyleniyor. iOS 18 işletim sistemini direkt olarak yapay zekâ odağıyla geliştiren teknoloji devi, bu konuda önemli bazı çalışmalar yapıyor. Yeni Siri’nin arkasında OpenAI GPT ya da Google Gemini dil modellerinden birisi olabilir. Apple bu konuda OpenAI ve Google ile aktif olarak görüşmeler gerçekleştiriyor.

iPhone 16 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER