reklamı kapat

POPÜLER

Apple Intelligence

Apple, “Apple Intelligence” altyapısı için Meta’yla da görüşmüş

Apple, WWDC24 kapsamında duyurduğu “Apple Intelligence” altyapısı için yeni bilgilere göre Meta ile görüşmüş.

Geçtiğimiz günlerde ilk aşamada Avrupa Birliği ülkelerinde olmayacağını öğrendiğimiz “Apple Intelligence” altyapısı için teknoloji devi Apple, çok sayıda görüşme gerçekleştirmiş. WWDC24 kapsamında ChatGPT odaklı bir OpenAI ortaklığı duyuran Apple, sistem için aynı zamanda Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta’yla da masaya oturmuş. Ek olarak Anthropic ve Perplexity gibi yapay zeka girişimleriyle de görüştüğü aktarılan şirket, aynı zamanda Gemini özelinde Google tarafıyla da görüşmeler gerçekleştiriyor. Üretken yapay zeka furyasına hazırlıksız yakalanan ve geride kalmamak adına dış yardım arayan Apple, “Apple Intelligence” altyapısına önümüzdeki dönemde Meta, Google, Anthropic ve Perplexity gibi şirketlerin üretken yapay zeka servislerini/hizmetlerini de entegre edebilir. Hatta şirket burada kullanıcılara bir seçme şansı da sunabilir. Kendi yapay zeka sistemlerini geliştirmek için zamana ihtiyacı olan Apple, bu zamanı kendisine üçüncü parti isimlerden yardım alarak oluşturabilir. Bu arada Apple kendisine Çin pazarına özel bir yapay zeka ortağı da arıyor. ChatGPT Çin’de kullanılamadığı için Apple’ın Çin’deki kullanıcılar için yerel bir yapay zeka şirketiyle ortaklık kurmak adına görüşmeler yaptığı biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zeka odaklı Apple Intelligence sistemleri hakkında firma şu özeti geçmişti: “Apple bugün, üretken modellerin gücünü kişisel bağlamla birleştirerek inanılmaz derecede faydalı ve özgün akıllı teknolojiler sunan kişiye özel akıllı teknoloji sistemi Apple Intelligence’ı iPhone, iPad ve Mac’e getirdiğini duyurdu. Apple Intelligence; iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya tamamen entegre. Apple Intelligence; dili ve görselleri anlayıp oluşturmak, uygulamalarda işlemler gerçekleştirmek ve günlük işleri kolaylaştırmak amacıyla kişisel bağlama dayalı çıkarımlar yapmak için Apple çipin gücünden yararlanıyor.

Apple, Private Cloud Compute ile bilgi işlem kapasitesini aygıt içi işleme ve özel Apple çipli sunucularda çalışan sunucu tabanlı daha geniş modeller arasında esnek bir şekilde ölçeklendirebiliyor. Bu da yapay zekada gizlilik için yeni bir standart ortaya koyuyor.” “Apple inovasyonlarında yeni bir aşamaya geçtiğimiz için heyecanlıyız. Apple Intelligence, kullanıcıların ürünlerimizle yapabildiği şeyleri ve ürünlerimizin kullanıcılarımız için yapabildiklerini tamamen değiştirecek.” diyen Apple CEO’su Tim Cook, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benzersiz yaklaşımımız, tam anlamıyla yardımcı akıllı teknolojiler sunmak için üretken yapay zeka ile kullanıcının kişisel bağlamını bir araya getiriyor. Üstelik bu bilgilere tamamen gizli ve güvenli bir yolla erişerek kullanıcıların en çok önem verdikleri şeyleri yapmalarına yardımcı oluyor. Bu yalnızca Apple’ın sunabileceği bir yapay zeka. Kullanıcılarımızın bu teknolojinin yapabildiklerini görmeleri için sabırsızlanıyoruz.”

Apple Intelligence sistemlerinin cihazlarda yerleşik olarak çalışacak (ayrıca buluttan destek alınan özellikler de var) özellikleri en az “A17 Pro” ve “M1” işlemcilere ihtiyaç duyacak. Bu yüzden, Apple’ın yerleşik olarak çalışacak üretken yapay zeka teknolojileri sadece iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro (M1 veya daha yeni işlemcili), iPad Air (M1 veya daha yeni işlemcili), MacBook Pro (M1 veya daha yeni işlemcili), MacBook Air (M1 veya daha yeni işlemcili), iMac (M1 veya daha yeni işlemcili), Mac mini (M1 veya daha yeni işlemcili), Mac Pro (M2 Ultra veya daha yeni işlemcili) ve Mac Studio (M1 Max ve daha yeni işlemcili) modellerinde kullanılabilecek.

Apple Intelligence sistemleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER