reklamı kapat

POPÜLER

Google LOG Tasarım

Google’ın karbon emisyonları son 5 yılda neredeyse yüzde 50 arttı

Google tarafından paylaşılan resmi verilere göre şirketin karbon emisyonları son 5 yılda neredeyse yüzde 50 artmış durumda.

Bu önemli veriyi Google tarafından yayınlanan resmi “2024 Çevre Raporu” ortaya çıkardı. Şirketin karbon emisyonları verilere göre geçen yıla oranla yüzde 13 artış gösterdi. Son 5 yılda ise spesifik olarak yüzde 48’lik bir artış gösteren emisyon değerleri, uzmanlara göre şirketin 2030 hedefini zora sokuyor. Google, 2030 yılına kadar net sıfıra ulaşma taahhüdünde bulunuyor ancak üretken yapay zeka sistemlerinin oluşturduğu devasa sunucu talebi buna engel olacak gibi görünüyor. Şirketin veri merkezlerinin güç tüketimi yalnızca 2023 yılında yüzde 17 oranında artmış durumda ve bunun 2024 yılında da azalması beklenmiyor. Google karbon emisyonlarını azaltmak için çok çalıştıklarını söylüyor ancak değişen şartlar birçok planı sekteye uğratıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google yapay zeka konusunda büyük başka planlar ile gündeme gelmiyor. Örneğin Apple, WWDC24 kapsamında duyurduğu “Apple Intelligence” altyapısı için yakında bir Google Gemini ortaklığı duyurabilir. WWDC24 etkinliğinde ChatGPT odaklı bir OpenAI ortaklığı duyuran Apple, sistem için aynı zamanda Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta’yla da masaya oturdu.

Bu konuda geçtiğimiz hafta bazı yeni bilgiler elde eden Mark Gurman, ortaklık için Meta’nın Apple’a yaklaştığını ancak Apple’ın gizlilik endişeleri nedeniyle Meta’yla çalışmak istemediğini aktarmıştı. Meta’nın yapay zeka sistemlerini ya da büyük dil modellerini iOS, macOS ya da iPadOS’e entegre etmeyeceği söylenen Apple, Meta yanında Anthropic ile Perplexity gibi yapay zeka girişimleriyle de görüşmüş ve aynı zamanda Gemini için Google tarafıyla da görüşmeler gerçekleştirmişti.

Üretken yapay zeka furyasına hazırlıksız yakalanan ve geride kalmamak adına dış yardım arayan Apple, gelen yeni bilgilere sonbahar döneminde bir Google Gemini ortaklığı duyurmaya hazırlanıyor. Google ile halihazırda “varsayılan arama motoru” üzerinden büyük bir anlaşması bulunan Apple, bunlar arasına yakında iOS 18 için Gemini’ı da ekleyecek gibi görünüyor. Bu anlaşma kapsamında Gemini’ın birçok üretken yapay zeka özelliği Apple Intelligence altyapısına dahil edilebilir ve kişilere farklı konularda seçme şansı tanınabilir.

Google haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER