reklamı kapat

POPÜLER

Çin yapay zekada dünya lideri olmak için hazırlık yapıyor

Son yıllarda yapay zeka ile ilgili heyecan verici gelişmeler yaşanıyor. Akıllı telefonlarımızın içine kadar giren yapay zekat teknolojileri yaşantımızı büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Sürücüsüz otomobillerin hayatımıza girmesini sağlayan  yapay zeka daha birçok alanda karşımıza çıkıyor. Çin, bu alanda liderlik koltuğuna oturmak için planlar yapıyor.

Yapay zeka endüstrisinin 2020 yılı itibarıyla değerinin 22 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Eğer sektörde her şey yolunda giderse 2025 yılında toplam değerin 59 milyar dolara ulaşacağı ileri sürülüyor. Yapay zeka teknolojilerinin gelecek yıllarda çok daha ileriye gideceğini gören Çin’in  bu konuda zirvede olmak için yatırımlar yapacağı ifade ediliyor. Çin şu anda yazılım ve donanım anlamında  gelişmiş yapay zeka sistemleri için gerekli seviyede değil. Ayrıca ülkede yapay zekanın gelişimi için çalışacak uzman kişilerin bulunmaması da Çin’in bu alanda zirveye oturmasının önündeki engellerden biri. Bu engellerin aşılması için Çin hükümetinin özel şirketlerle ve akademilerle çalışacağı ve böylece kısa sürede yapay zeka konusunda önemli gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

Çin yapay zeka konusunda liderliği hedefleyen tek ülke değil elbette. Amerika’nın geçen aylarda benzer bir şekilde yapay zeka planlarını açıkladığına şahit olmuştu. 2025 yılında yapay zekada dünyanın lideri Çin mi olacak yoksa Amerika mı bunu hep birlikte göreceğiz.