reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI

OpenAI kurucu ortağı Ilya Sutskever şirketten ayrıldı

ChatGPT’yi geliştiren OpenAI firmasının kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever, sürpriz bir kararla şirketten ayrıldı.

Bu konuda OpenAI CEO’su Sam Altman, “Ilya ve OpenAI yollarını ayırıyor. Bu benim için çok üzücü çünkü Ilya çağımızın en büyük bilim insanlarından birisi, alanımızın yol gösterici ışığı ve sevgili bir dost.” yazdı. Yerini Jakub Pachocki’nin alacağı Ilya Sutskever (Yukarıdaki fotoğrafın tam ortasında yer alıyor), Sam Altman’ın CEO’luk görevinden alındığı dönemde ses getiren kilit isimler arasında yer almıştı. Bu şaşırtan karar hakkında yapılan açıklamada, “Yönetim kurulu artık bize karşı dürüst davranmayan Altman’a güvenmiyor. Sam’in OpenAI’ın kuruluşuna ve büyümesine yaptığı katkılar için minnettarız ancak artık yeni bir liderin gerekli olduğuna inanıyoruz.” denilmişti. Brockman tarafından yapılan paylaşım ile öğrendiğimiz kadarıyla şirketin kurucu ortağı Ilya Sutskever, Sam Altman’ı öğlen saatlerinde bir toplantıya davet etmişti ve bu toplantıya Brockman hariç tüm yönetim kurulu katılmıştı. Altman kovulduğunu ve OpenAI’ın bunu “çok yakında” açıklayacağını o toplantıda öğrenmişti. Daha sonra çok sayıda farklı adım atıldı ve Sam Altman tekrardan şirketin başına geçirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dün OpenAI ile ilgili olarak ilginç bir gelişme ses getirmişti. Microsoft‘un 10 milyar dolardan fazla yatırım yaptığı OpenAI, ChatGPT masaüstü uygulamasını önce macOS için çıkardı. Bu durum elbette çok ilginç karşılanıyor, özel ChatGPT Windows uygulamasını önümüzdeki aylarda geleceği açıklanıyor. İlk olarak macOS adımı atılması konusunda OpenAI yetkilileri, “Kullanıcılarımızın ağırlıkta olduğu yere öncelik veriyoruz” diyor, bu da gerçekten ilginç görünüyor.

Peki Microsoft neden OpenAI’a bu kadar büyük yatırımlar yaptı? Microsoft’un 2019 tarihli 1 milyar dolarlık OpenAI yatırımını geçtiğimiz hafta gündeme geldiği kadarıyla direkt olarak Google korkusu tetikledi. Dünyanın en büyük yazılım firmalarından olan Microsoft, 2019 yılında ChatGPT’yi geliştiren OpenAI firmasına 1 milyar dolarlık bir yatırım yapmış çünkü o zaman yapay zeka / makine öğrenme konusunda Google’ın çok ama çok gerisinde olduğunu görmüş.

Google’ı bu konuda yakalayamayacağından korkan ve alternatif arayışında OpenAI’ı bulan şirket, Google’a yetişmek için kapalı kapılar ardında harikalar yaratan Sam Altman ve arkadaşlarına maddi açıdan destek çıkmış. Google’ın üretken yapay zeka patlaması öncesindeki yapay zeka kullanımlarından çok etkilendiği görülen şirket, aradan geçen zamanda OpenAI’a tam 13 milyar dolardan fazla yatırım yaptı ve GPT dil modelini alarak Copilot üzerinden tüm servislerine entegre etmeye başladı.

OpenAI haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli