reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI Ilya Sutskever

OpenAI’dan ayrılan Ilya Sutskever yeni yapay zeka şirketi kurdu

ChatGPT’yi geliştiren OpenAI firmasının kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever, sürpriz bir kararla şirketten ayrılmıştı.

Bu ayrılık kararı hakkında OpenAI CEO’su Sam Altman, “Ilya ve OpenAI yollarını ayırıyor. Bu benim için çok üzücü çünkü Ilya çağımızın en büyük bilim insanlarından birisi, alanımızın yol gösterici ışığı ve sevgili bir dost.” yazmıştı. OpenAI’daki yerini Jakub Pachocki’nin aldığı Ilya Sutskever (yukarıdaki fotoğrafın tam ortasında yer alıyor), bugün Safe Superintelligence Inc. (SSI) isimli yeni bir yapay zeka şirketi kurdu. Bu şirketle akıllı ve güvenli bir yapay zeka sistemi kurmak isteyen Sutskever, yeni şirketiyle ticari kaygıları geriye atarak özellikle güvenliğe odaklanacağını belirtiyor. Yapay zeka konusunda çok tecrübeli olan Sutskever, yeni yılda önemli ürünler karşımıza çıkarabilir. Sutskever, Sam Altman’ın CEO’luk görevinden alındığı dönemde ses getiren kilit isimler arasında yer almıştı. Bu şaşırtan karar hakkında yapılan açıklamada, “Yönetim kurulu artık bize karşı dürüst davranmayan Altman’a güvenmiyor. Sam’in OpenAI’ın kuruluşuna ve büyümesine yaptığı katkılar için minnettarız ancak artık yeni bir liderin gerekli olduğuna inanıyoruz.” denilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Brockman tarafından yapılan paylaşım ile öğrendiğimiz kadarıyla şirketin kurucu ortağı Ilya Sutskever, Sam Altman’ı öğlen saatlerinde bir toplantıya davet etmişti ve bu toplantıya Brockman hariç tüm yönetim kurulu katılmıştı. Altman kovulduğunu ve OpenAI’ın bunu “çok yakında” açıklayacağını o toplantıda öğrenmişti. Daha sonra çok sayıda farklı adım atıldı ve Sam Altman tekrardan şirketin başına geçirildi.

Ilya Sutskever haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER