reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Windows 11 LOG Tasarım

Windows 11 kullanıcılarının yaşadığı VPN sorunu çözüldü

Yakın zaman önce milyonlarca Windows 11 kullanıcısı gönderilen bir güncelleme sonrasında VPN sorunu yaşamaya başlamıştı.

Windows 11 için gönderilen son güncelleme bazı kullanıcılarda can sıkıcı bir VPN sorunu oluşturdu, kişiler spesifik olarak KB5036893 sürümü sonrasında VPN ağlarına bağlanamamaya başladı. Bunun arkasında tam olarak ne yer alıyor bilinmiyordu ancak firma sorunun farkındaydı ve çözüm için inceleme ile çalışmaların yürütüldüğü aktarılmıştı. Bugün öğrendiğimiz kadarıyla gönderilen KB5037771 güncellemesi ile beraber VPN sorunu tamamen ortadan kaldırıldı. Bunlardan önce Windows 11 başlangıç menüsüne reklamların gelmesi ses getirmişti. Geçtiğimiz haftalarda testleri başlayan, kısa süre önce ise herkese açılmaya başlanan (KB5036980 güncellemesi temelinde) yeni süreç kapsamında Windows 11 başlangıç menüsündeki “önerilen” kısmında farklı servislerin ya da uygulamaların reklamları karşımıza çıkıyor. Bu reklamlar sevindirici şekilde istenirse ayarlardan (Kişiselleştirme kısmından) kapatılabilecek ancak yerleşik olarak açık gelecek. Resmi test sürecinde 1Password’un reklamını yaptığı görülen Microsoft, bu konuda daha önce de dediğimiz gibi iyi geri dönüşler almıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce ise Windows 10 için kişilere ücretli güvenlik desteği satılacak olması ses getirmişti. Geçtiğimiz yıl içinde bir açıklama yapan Microsoft, Windows 10 işletim sistemine olan desteğin 14 Ekim 2025 tarihinde kesileceğini duyurdu. 2025 yılına kadar güvenlik güncellemeleri alacak yani bulunan yeni güvenlik açıklarına karşı savunmasız bırakılmayacak işletim sistemi, 2025’in ötesine ise güvenli şekilde ancak ücretli olarak taşınabilecek. Çünkü resmi açıklamaya göre Microsoft, Windows 10’da kalmak isteyen şirketler yanında artık kişilere de güvenlik güncellemelerini 2025 sonrası için ücretli olarak sunacak.

Konuda şirket tarafından, “Windows 11’e geçmenizi şiddetle tavsiye etmekle birlikte, Windows 10’lu cihazlarınızı güncellemenizi engelleyebilecek bazı durumlar olabildiğini biliyoruz. Bu nedenle herkese Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri sunacağız.” açıklaması yapılıyor, geçtiğimiz hafta yapılan paylaşıma göre uzatılmış desteğin ilk yıl için 61 dolar, ikinci yıl için 122 dolar, üçüncü yıl içinse tam 244 dolar olduğunu belirtiliyor. Bu “kurumsal tarafa özel” fiyatların cihaz başına olduğunu belirtmek gerekiyor.

Windows 11 yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu