reklamı kapat

POPÜLER

Midjourney openAI

Microsoft, OpenAI, Google ve fazlası “seçim güvenliği” için bir araya geliyor

Microsoft, OpenAI, Google ve fazlası seçim güvenliği için bir araya geliyor. Burada odak nokta yapay zeka üretimi sahte içerikler olacak.

Microsoft, Meta, Google, OpenAI, Amazon, Adobe, IBM, ARM, Stability AI, TikTok, X, Snap, LinkedIn ve diğer yedi yapay zeka ile teknoloji şirketi, “Yapay Zeka Seçim Anlaşması” etrafında bir araya geldiler. Bu anlaşmayı imzalayan şirketler, deepfake’leri tespit etmek için yöntemler geliştirmeyi, deepfake’lere yol açabilecek modelleri belirlemeyi, seçimi manipüle etmeye yönelik deepfake’lerin sosyal platformlarda yayılmasını engellemeyi ve yanlış / sahte seçim bilgileri konusunda kamuoyuna karşı şeffaf olmayı net olarak taahhüt ediyor. Bu gerçekten önemli çünkü seçim çalışmaları sürecinde karşı tarafı sahte içerikler ile geriye düşürmeye çalışan çok sayıda siyasetçi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ChatGPT’nin arkasında yer alan OpenAI kısa süre önce de “GPT-4, biyolojik silah üretiminde internetten biraz daha fazlasını sunuyor” açıklaması ile ses getirmişti. OpenAI, ticari olarak şu an çok sayıda rakibi olan ChatGPT’den başka neler sunacak? Burada yer alan habere göre firma üretken yapay zekayı kompleks görevlerin altından otomatik olarak kalkabilecek bir sistem haline getirmek adına çalışmalar yapıyor.

Halen aşırı detay yok ancak firmanın bu yeni planlar kapsamında iki farklı yapay zeka ajanı (Algılayan ve tepki verebilen sistemler) geliştirdiği belirtiliyor. İlk yapay zeka ajanının karmaşık görevleri otomatikleştirmek için yerel olarak bir bilgisayarda kullanılacağı aktarılıyor. Örneğin sistemin verileri bir belgeden alarak bir tabloya aktarabileceği veya gider raporlarını doldurup muhasebe yazılımına girebileceğinden bahsediliyor.

Burada özel izinler sağlanarak tüm sistem / bilgisayar kontrolünün yapay zeka ajanına devredileceği söyleniyor. İkinci yapay zeka ajanının ise kamuya açık verileri toplamak, rotalar oluşturmak veya uçak bileti rezervasyonu yapmak gibi direkt olarak web tabanlı görevleri yerine getirmeye odaklanacağı söyleniyor.

Bu çalışmaları ne zaman ticari hale getireceği bilinmeyen OpenAI, kısa süre önce yaptığı “GPT-4, biyolojik silah üretiminde internetten biraz daha fazlasını sunuyor” açıklaması ile gündeme gelmişti. OpenAI, kendi içinde yürüttüğü bir araştırma kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.

Buna göre şirketin geliştirdiği ücretli ChatGPT’ye temel olan “GPT-4” isimli büyük dil modeli, biyolojik silahları araştırma ve üretme konusunda insanlara internette yer alan bilgiler karşısında yalnızca küçük bir avantaj sağlıyor. Yani ChatGPT kişilere biyolojik silah üretme söz konusu olduğunda Google sonuçlarına oranla aşırı fazla detay vermiyor ancak yine de bilgi alınabiliyor.

Bu konuda endişe edilmemesi gerektiğini söyleyen ancak süreçteki koruma sistemlerinin geliştirileceğini belirten çünkü halen bazı hayati riskler oluşturan firma, uzmanların sık sık dile getirdiği, “GPT-4 teröristlere, suçlulara ve diğer kötü niyetli kişilere önemli ölçüde yardımcı olabilir” endişesini paylaşmıyor ancak durum gerçekte tam olarak öyle görünmüyor.

OpenAI haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu