reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Mistral AI LOG Tasarım

Microsoft yapay zeka odaklı Mistral AI ile ortaklık kurdu

 - Güncelleme: 27 Şubat 2024 14:52

Yazılım devi Microsoft yapay zeka odaklı adımlarına devam ediyor. Dev şirket bu sefer Mistral AI ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Microsoft yapay zeka konusunda sadece ChatGPT’yi geliştiren OpenAI ile çalışmıyor. Bu konuda bir adım daha atan dev firma, yaklaşık 2 milyar euro değerindeki Fransız yapay zeka girişimi Mistral AI ile çok yıllı yeni bir ortaklık gerçekleştirdiğini duyurdu (Yaklaşık 16 milyon dolarlık bir yatırım ile beraber). Microsoft’un ve spesifik olarak güçlü Azure AI platformunun desteğiyle kendi tasarladığı LLM yani büyük dil modelini geliştirecek ve ticari olarak kullanıma sunacak Mistral AI, açıklandığı kadarıyla sadece 10 aylık bir yapay zeka firması konumunda yer alıyor. OpenAI’ın GPT-4’üyle rekabet etmek adına Mistral Large isimli bir LLM de duyuran Mistral AI, buna ek olarak geliştirdiği farklı dil modellerini temel alan Le Chat adlı yeni bir sohbet botunu da piyasaya sürüyor. İşte tüm bu yeni sistemlerin sürdürülebilir olmasını sağlayacak Microsoft, yapay zeka alanına devasa yatırımlar yapıyor, bu temelde direkt olarak yapay zeka temelli bir Windows da geliştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa süre önce Microsoft, Meta, Google, OpenAI, Amazon, Adobe, IBM, ARM, Stability AI, TikTok, X, Snap, LinkedIn ve diğer yedi yapay zeka ile teknoloji şirketi, “Yapay Zeka Seçim Anlaşması” etrafında bir araya gelmişlerdi. Bu anlaşmayı imzalayan şirketler, deepfake’leri tespit etmek için yöntemler geliştirmeyi, deepfake’lere yol açabilecek modelleri belirlemeyi, seçimi manipüle etmeye yönelik deepfake’lerin sosyal platformlarda yayılmasını engellemeyi ve yanlış / sahte seçim bilgileri konusunda kamuoyuna karşı şeffaf olmayı net olarak taahhüt ediyor. Bu gerçekten önemli çünkü seçim çalışmaları sürecinde karşı tarafı sahte içerikler ile geriye düşürmeye çalışan çok sayıda siyasetçi bulunuyor.

Microsoft haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu