reklamı kapat

POPÜLER

Anthropic imzalı ChatGPT rakibi "Claude" LOG Tasarım

Anthropic, Claude 3 ailesiyle GPT-4’ü geride bıraktığını belirtiyor

Yapay zekâ merkezli sohbet botu ChatGPT, alanda ses getirmeyi sürdürürken, rakipler de yerinde durmuyor. Bugün Anthropic imzalı “Claude” ses getiriyor.

Eski OpenAI (ChatGPT’yi geliştiren şirket) çalışanları tarafından kurulan Anthropic firması, Claude isimli yapay zekâ temelli sohbet botu altyapısı için çalışmalara devam ediyor. Google’ın 2022 yılında tam 300 milyon dolar yatırım yaptığı firma, bugün Claude 3 Haiku, Claude 3 Sonnet ve Claude 3 Opus isimlerini verdiği yeni yapay zeka dil modellerini tanıttı. Yeni modellerin üzerine kuruldukları kompleks altyapı ile OpenAI’ın gelişmiş GPT-4’ünü birçok kategoride geride bıraktıklarını aktaran firma, en üste Opus’u koyuyor ve bu güçlü modelle Gemini 1.0 Ultra’yı da geride bıraktıklarını açıklıyor. Doğal soru anlama ve cevaplama konusunda çok yetenekli olan modellerden ilk olarak Opus ve Sonnet’in claude.ai ve API temelinde çıkacağı, Haiku’nun ise daha sonra yayınlanacağı açıklanıyor.

“Yeni modellerin rakiplerine karşı üstünlüğünü gösteren tablo.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son dönemde ses getiren yapay zeka adımlarından birisine Microsoft imza atmıştı. Kaçıranlar için Microsoft yapay zeka konusunda sadece ChatGPT’yi geliştiren OpenAI ile çalışmıyor. Bu konuda bir adım daha atan dev firma, yaklaşık 2 milyar euro değerindeki Fransız yapay zeka girişimi Mistral AI ile çok yıllı yeni bir ortaklık gerçekleştirdiğini duyurdu (Yaklaşık 16 milyon dolarlık bir yatırım ile beraber).

Microsoft’un ve spesifik olarak güçlü Azure AI platformunun desteğiyle kendi tasarladığı LLM yani büyük dil modelini geliştirecek ve ticari olarak kullanıma sunacak Mistral AI, açıklandığı kadarıyla sadece 10 aylık bir yapay zeka firması konumunda yer alıyor.

OpenAI’ın GPT-4’üyle rekabet etmek adına Mistral Large isimli bir LLM de duyuran Mistral AI, buna ek olarak geliştirdiği farklı dil modellerini temel alan Le Chat adlı yeni bir sohbet botunu da piyasaya sürüyor. İşte tüm bu yeni sistemlerin sürdürülebilir olmasını sağlayacak Microsoft, yapay zeka alanına devasa yatırımlar yapıyor, bu temelde direkt olarak yapay zeka temelli bir Windows da geliştiriyor.

Anthropic Claude 3 yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

İLGİLİ HABERLER