reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

Volkswagen, sekiz yeni otomobil ismi kayıt altına aldı

Almanya merkezli dev üreticilerden Volkswagen, bugün çıkan haberlere göre sekiz yeni otomobil ismi kayıt altına aldı.

Volkswagen, Almanya, Meksika ve Şili’de gelecek otomobilleri için “Airon, Angra, Hera, Tempus, Tera, Therion, Thron ve Tukan” isimlerini kayıt altına aldı. Elbette bunları kullanacağı henüz yüzde 100 kesin olmayan firma, biliyorsunuz hali hazırda Golf, Passat, Polo ve Tiguan gibi çok sayıda ikonik isimde araç satıyor, bu isimlerin çoğunu elektrikli dönemde de öldürmek istemiyor. Ancak yine de bir yenileme gerekirse diye gelecek için yeni isimler hazırlayan Volkswagen, bundan önce ise bir Renault gelişmesi ile gündeme gelmişti. Çıkan haberlere göre Renault bugün Volkswagen ile Avrupa pazarı için ufak boyutlu bir elektrikli otomobil üretmek üzere görüşmeler yaptığını resmi olarak doğruladı. Eğer bu görüşmeler beklendiği gibi sonuçlanırsa karşımıza bütçe dostu bir elektrikli çıkacak, bu araç inanılmaz uygun fiyatlı Çinli araçlara karşı önemli bir alternatif ya da başka bir deyişle rakip olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda konuşan Renault CEO’su Luca de Meo, “Katılmak isteyen herkese kapım açık. Üretim kapasitem var. Platformum var. Bunu nasıl yapacağımı biliyorum.” açıklamasını da yaptı yani sürece başka isimlerin dahil olabileceğine de işaret etti.

15 bin euro seviyesinde ya da altında bir tamamen elektrikli ile Avrupa pazarında büyük ses getirme şansı bulunan Renault ve Volkswagen, bildiğimiz kadarıyla Çin pazarında da büyük ortaklıklar kuruyor (Çünkü Avrupalı her otomobil üreticisi devasa Çin pazarında pay almak istiyor) ve hatta Çinli firmalara yardımcı oluyor.

Luca de Meo geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama kapsamında da Çinli araçlara karşı birleşme çağrısı yapmıştı. Luca de Meo, Çin’den gelen çok uygun fiyatlı elektrikli araçlarla mücadele edecek ucuz araçlar üretmek için Avrupa’da Airbus tarzı bir birleşimin oluşturulması çağrısını yaptı. Aktarıldığı kadarıyla Airbus 2000 yılında Avrupalı havacılık ve uzay şirketleri arasında bir ortak girişim halini aldı.

Boeing gibi büyük Amerikan şirketlerine karşı rekabet etmesi için kurulan ve Avrupa hükümetleri tarafından desteklenen Airbus’ı otomobil pazarında örnek almaları gerektiğini belirten Renault CEO’su Luca de Meo, “Bu duruma çözüm bulmak için yaratıcı olmamız gerekiyor” cümlesini de kurdu.

Volkswagen haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER