reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai IONIQ 9

Hyundai IONIQ 7 çıkmadan önce Hyundai IONIQ 9 oldu

Hyundai, tamamen elektrikli araçlara adanmış IONIQ markası altındaki ürün gamını büyütüyor. Yakında ise daha önce söylediği gibi  Hyundai IONIQ 7 değil Hyundai IONIQ 9 geliyor.

Tanıtıma aşırı uzun bir zaman kalmamışken atılan bu adım sürpriz oldu, Hyundai IONIQ 7’den Hyundai IONIQ 9 ismine dönüş birçok kişiyi şaşırttı. Alt marka Kia’nın elektrikli “EV9” modeliyle elde ettiği başarı sonrasında atıldığı düşünülen bu adım, IONIQ 7 ismini tamamen öldürmemiş olabilir yani ileride bu adı taşıyan bir tamamen elektrikli başka bir SUV karşımıza çıkarılabilir. Hyundai, ilk üç sıralı elektrikli SUV’u IONIQ 9’u daha önce öğrendiğimiz kadarıyla haziran ayında tanıtmaya (Busan Motor Show kapsamında) hazırlanıyor. Halen bu konuda resmi bir açıklama yok ancak IONIQ 9 için uzun süredir gerçek yol testlerinin yapıldığı biliniyor. Geniş aileleri memnun edecek ve yukarıdaki konseptin çizgisini taşıyacak araç, yapılan sızıntılara göre direksiyonu arkasında yatay formda büyük bir “kavisli” ekran taşıyacak ve sevindirici şekilde fiziksel butonları ortadan kaldırmayacak. Kia EV9 ile aynı temel üzerine kurulması beklenen IONIQ 9, bu açıdan tek motorlu olursa 215 beygir (160 kW/218 PS), çift motorlu olursa ise 379 beygir (283 kW/385 PS) güç getirebilir. Eğer bir performans versiyonu olursa 576 beygir  (430 kW/585 PS) güç ile karşımıza çıkacak araç, EV9 ile benzer şekilde 76.1 kWh’lık batarya ile donatılırsa 370 km, 99,8 kWh’lık batarya ile donatılırsa 489 km menzil getirebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

IONIQ ailesi bizim gündemimize en son Türkiye’ye getirilen IONIQ 6 Advance donanım ile gelmişti. IONIQ 6 Advance donanım seviyesinin fiyat etiketi 1.660.000 TL olarak açıklanmış ve paket hakkında şunlar paylaşılmıştı: “Hyundai, tamamen elektrikli araçlara (BEV) adanmış IONIQ markası altındaki ikinci modeli olan IONIQ 6’yı geçtiğimiz yıl Türkiye’de satışa sunmuş ve özellikle elektrikli araç tutkunları tarafından büyük ilgi görmüştü.  Hyundai, D-sedan segmentinde konumlanan IONIQ 6 modeline şimdi de “Advance” adıyla Türkiye’ye özel bir donanım seviyesi hazırladı.

Bu yeni donanım seviyesi, hem uygun fiyatı hem de üst düzey donanım özellikleriyle Türk tüketicisinin elektrikli otomobillere daha rahat ulaşmasına olanak sağlıyor. Elektrikli modellere özel E-GMP platformuyla üretilen IONIQ 6, yüksek konfor öğeleriyle adeta mobilitenin sınırlarını zorluyor. IONIQ 6, 0.21cd gibi oldukça düşük bir sürtünme katsayısıyla da Türkiye’deki elektrikli otomobiller arasında en verimli modellerden biri olarak listenin başında yerinde alıyor.”

Hyundai IONIQ 9 yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition

İLGİLİ HABERLER