reklamı kapat

POPÜLER

Intuitive Machines, Ay aracı

Ay’a inen Intuitive Machines uzay aracı yakında ölebilir

SpaceX tarafından gönderilen Intuitive Machines imzalı Ay aracı, yapılan analizlere göre yakında enerjisiz kalabilir.

Kaçıranlar için SpaceX Houston merkezli Intuitive Machines tarafından geliştirilen Nova-C isimli Ay aracını, IM-1 görevi kapsamında Falcon 9 merkezli sorunsuz bir kalkış ile beraber yola çıkardı. İşte bu uzay aracı önemli bir başarıya imza atarak geçtiğimiz günlerde Ay üstüne iniş yapmayı başardı. Daha sonra öğrendiğimiz kadarıyla ayaklarından birisi yüzeye takıldığı için yan konumda inen Nova-C, bu duruma rağmen bataryasına güç sağlamak için hâlâ güneş ışığı alıyor yani yan yatmış olmasına rağmen hayatta kalmayı sürdürüyor. Yeni analizler ise bu enerjinin beklendiği kadar yeterli olmadığını gösteriyor. Şirketin kendi verilerine göre bozuk iniş nedeniyle panelleri istenilen açıda olmayan Nova-C, bu açıdan yakında enerjisiz kalacak yani ölecek gibi görünüyor. Bu duruma bağlı olarak yakında veri aktarımı da kesilecek Nova-C, ülke için büyük önem arz ediyordu çünkü Amerika Birleşik Devletleri 1972’den bu yana Ay’a sağlam bir uzay aracı indirememişti. Nova-C’nin spesifik olarak Ay yüzeyinin güney tarafına indirildiği belirtilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu aralar Ay konusunda Japonya da ses getiriyor. Çünkü Japonya kısa süre önce Ay’a iniş gerçekleştiren 5. ülke olmayı başarmıştı. Bu inişle beraber Japonya, “ABD, Rusya, Çin ve Hindistan“ın ardından Ay’a iniş gerçekleştirebilen 5. ülke olmayı başardı. Bu başarı hakkında JAXA’dan yapılan ilk açıklamada, “İnişin ardından uzay aracıyla iletişim kuruldu. Ancak keşif aracı SLIM’deki güneş pilleri şu anda güç üretmiyor ve şu an öncelik SLIM’den veri toplanmasına verilmiş durumda.” denilmişti.

Daha sonra ise tarihi bir fotoğraf paylaşıldı, bu fotoğraf ile netleştiği üzere SLIM uzay aracı Ay’a baş aşağı iniş yaptı. Gücü bittiği için temelde ölü bir uzay aracı halini alan SLIM’in fotoğrafı, açıklamaya göre Ay üstünde keşifler yapan Lunar Excursion Vehicle 2 üzerinden çekildi. JAXA, yapılan açıklamada kapsamında SLIM’in Ay’ın yüzeyiyle orijinalde hedeflenen iniş alanının yaklaşık 55 metre doğusunda buluştuğunu da söyledi.

Intuitive Machines ve Ay görevi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli