reklamı kapat

POPÜLER

Intuitive Machines, Ay aracı

Intuitive Machines imzalı Ay aracı için yolun sonu geldi

SpaceX tarafından gönderilen Intuitive Machines imzalı Ay aracı için resmi olarak açıklandığı kadarıyla yolun sonu gelmiş durumda.

Kaçıranlar için Elon Musk’ın şirketi SpaceX, Houston merkezli Intuitive Machines tarafından geliştirilen Nova-C isimli Ay aracını IM-1 görevi kapsamında Falcon 9 merkezli sorunsuz bir kalkış ile beraber yola çıkarmıştı. Bu uzay aracı önemli bir başarıya imza atarak geçtiğimiz ay Ay üstüne iniş yapmayı başardı. Ancak burada süreç tam olarak istenildiği gibi gitmedi. Ayaklarından birisi yüzeye takıldığı için yan konumda inen Nova-C, bu duruma rağmen bataryasına güç sağlamak için hâlâ güneş ışığı alıyordu yani yan yatmış olmasına rağmen hayatta kalmayı sürdürüyordu. Daha sonra yapılan analizler ise bu enerjinin beklendiği kadar yeterli olmadığını gösteriyordu. Şirketin kendi verilerine göre bozuk iniş nedeniyle panelleri istenilen açıda olmayan Nova-C, bu açıdan beklendiği gibi enerjisiz kaldı ve sonuçta kullanılamaz hale geldi. Nova-C, ülke için büyük önem arz ediyordu çünkü Amerika Birleşik Devletleri 1972’den bu yana Ay’a sağlam bir uzay aracı indirememişti. Nova-C’nin spesifik olarak Ay yüzeyinin güney tarafına indirildiği belirtilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son dönemde Ay konusunda Japonya da ses getirmişti. Çünkü Japonya haftalarda ay Ay’a iniş gerçekleştirmişti. Bu inişle beraber Japonya, “ABD, Rusya, Çin ve Hindistan“ın ardından Ay’a iniş gerçekleştirebilen 5. ülke olmayı başardı. Elde edilen başarı hakkında JAXA’dan yapılan ilk açıklamada, “İnişin ardından uzay aracıyla iletişim kuruldu. Ancak keşif aracı SLIM’deki güneş pilleri şu anda güç üretmiyor ve şu an öncelik SLIM’den veri toplanmasına verilmiş durumda.” denilmişti. Daha sonra ise tarihi bir fotoğraf paylaşıldı, bu fotoğraf ile netleştiği üzere SLIM uzay aracı Ay’a baş aşağı iniş yaptı. Gücü bittiği için temelde ölü bir uzay aracı halini alan SLIM’in fotoğrafı, açıklamaya göre Ay üstünde keşifler yapan Lunar Excursion Vehicle 2 üzerinden çekildi. JAXA, yapılan açıklamada kapsamında SLIM’in Ay’ın yüzeyiyle orijinalde hedeflenen iniş alanının yaklaşık 55 metre doğusunda buluştuğunu da söyledi.

Intuitive Machines ve Ay görevi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli