reklamı kapat

POPÜLER

Intuitive Machines

Intuitive Machines imzalı uzay aracı bu gece Ay üstüne inişi deneyecek

Elon Musk’ın harika bir 2023 yılı geçiren şirketi SpaceX, kısa süre önce Ay üstüne inişi deneyecek bir uzay aracını yola çıkarmıştı.

SpaceX, kaçıranlar için geçtiğimiz hafta Houston merkezli Intuitive Machines tarafından geliştirilen Nova-C isimli Ay aracını, IM-1 görevi kapsamında Falcon 9 merkezli sorunsuz bir kalkış ile beraber yola çıkardı. Bir aksilik olmazsa bu gece yarısından sonra Ay üstüne inişi deneyecek Nova-C, ülke için büyük önem arz ediyor çünkü Amerika Birleşik Devletleri 1972’den bu yana Ay’a sağlam bir uzay aracı indiremedi. Nova-C’nin spesifik olarak Ay yüzeyinin güney tarafına inmeyi deneyeceği belirtiliyor, konuda bir açıklama yapan SpaceX, “IM-1, NASA’nın Artemis programı kapsamında Ay üstüne astronotlar götürecek Starship merkezli görev için çok önemli yüzey bilgileri sağlayacak” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu aralar Ay denildiği zaman akla ilk olarak Japonya geliyor. Çünkü Japonya geçtiğimiz haftalarda Ay’a iniş gerçekleştiren 5. ülke olmayı başarmıştı. Bu inişle beraber Japonya, “ABD, Rusya, Çin ve Hindistan“ın ardından Ay’a iniş gerçekleştirebilen 5. ülke olmayı başardı. Bu başarı hakkında JAXA’dan yapılan ilk açıklamada, “İnişin ardından uzay aracıyla iletişim kuruldu. Ancak keşif aracı SLIM’deki güneş pilleri şu anda güç üretmiyor ve şu an öncelik SLIM’den veri toplanmasına verilmiş durumda.” denilmişti.

Daha sonra ise tarihi bir fotoğraf paylaşıldı, bu fotoğraf ile netleştiği üzere SLIM uzay aracı Ay’a baş aşağı iniş yaptı. Gücü bittiği için temelde ölü bir uzay aracı halini alan SLIM’in fotoğrafı, açıklamaya göre Ay üstünde keşifler yapan Lunar Excursion Vehicle 2 üzerinden çekildi. JAXA, yapılan açıklamada kapsamında SLIM’in Ay’ın yüzeyiyle orijinalde hedeflenen iniş alanının yaklaşık 55 metre doğusunda buluştuğunu da söyledi.

Intuitive Machines ve Ay görevi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli