reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp LOG Tasarım

WhatsApp için “Meta AI” testleri genişletildi

Alanın lideri olmayı sürdüren platform WhatsApp için çok sayıda yeni özellik üzerinde aktif olarak çalışmalar yapılıyor.

WABetaInfo tarafından geçtiğimiz aylarda bulunduğu kadarıyla önümüzdeki aylarda bazı WhatsApp kullanıcıları Meta’nın yapay zeka temelli sohbet sistemi Meta AI ile direkt olarak arama bölümünden etkileşim kurabilecek. İşte bu hemen her soruya cevap verebilecek sohbet botu bugün öğrendiğimiz kadarıyla birden fazla ülkede kısıtlı testlere alınmış durumda. Bu ülkeler arasında Hindistan da yer alıyor, herkese açık çıkışın ne zaman yapılacağı ise halen tam olarak bilinmiyor. Türkiye’ye gelmesinin çok uzun süreceğini düşündüğümüz altyapı, temelinde Meta’nın “Llama” isimli LLM yani büyük dil modelini taşıyor. Önümüzdeki ay çok daha yetenekli Llama 3 ile karşımıza çıkacağını açıklayan firma, bu açıdan Meta AI ile WhatsApp özelinde büyük bir kapı aralamaya hazırlanıyor. Platform için elbette başka geliştirme çalışmaları da yapılıyor. Örneğin dikkat çekecek yukarıdaki yapay zeka yanında, 1 dakika uzunluğunda durum videosu paylaşma desteği de yolda bulunanlar arasında yer alıyor. Bunlara ek olarak platform avatarınızı çıkartmalarında kimlerin kullanabileceğini seçebileceğiniz bir gizlilik özelliği üzerinde de çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp için bağlantı önizlemelerini devre dışı bırakma imkanı da geliyor, bu imkan şu an beta sürümler üzerinde aktif olarak test ediliyor. Bu özellik sayesinde sohbetler içinde paylaşılan bağlantılar için otomatik olarak oluşturulan ve bağlantı hakkında bilgiler veren önizlemeler (Başlık, içerik görseli ve kısa açıklama) kapatılabilecek. Çoğu kişinin kapatmak istemeyeceği ancak önizleme görmek istemeyenleri memnun edecek özellik, yakında herkes için aktif edilecek.

Yine WABetaInfo tarafından bulunduğu kadarıyla WhatsApp için yakında üretken yapay zeka temelli bazı yeni fotoğraf düzenleme araçları da sunulacak. Şu an Android betası üzerinde test edilen bu özellikler sayesinde kişiler fotoğrafları üzerinde daha yaratıcı değişiklikler yapabilecek.

Görüldüğü kadarıyla bir seçenek fotoğraflardaki ana objenin arka planını değiştirecek, birisi fotoğrafı genişletecek ya da kadrajı büyütecek, bir diğeri ise fotoğrafı istenilen tarzda yeniden oluşturacak ya da başka bir deyişle yeniden  yaratabilecek. Bu özelliklerin genel olarak yazılı komutlar ile kullanılması bekleniyor, henüz sonuçlar özelinde herhangi bir örnek ise sunulmuyor.

WhatsApp yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV

İLGİLİ HABERLER