reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp LOG Tasarım

WhatsApp, işletmelerin görüştükleri kişilere not düşmesine imkan tanıyacak

Alanın lideri olmayı sürdüren platform WhatsApp için çok sayıda yeni özellik üzerinde aktif olarak çalışmalar yapılıyor.

WABetaInfo tarafından yapılan son keşfe göre WhatsApp yakında kişilere notlar eklenmesine izin tanıyacak. Firma bunu ticari taraf yani işletmeler odağında geliştiriyor ve özelliğin şu an görülen açıklamasında, “Müşteriniz hakkında notlar ekleyin, bu bilgileri yalnızca siz görebilirsiniz.” cümlesini kullanıyor. Notları açıklamada da belirttiği üzere yazanlara özel bırakan yani karşı taraf ile paylaşmayan firma, bu sayede bazı işletmeleri oldukça memnun edebilir, işletmeler kişilerin temel bilgilerini direkt olarak profillerine not kullanarak ekleyebilir. Bu arada WhatsApp yakında kanal paylaşımlarındaki içeriklerin altında görüntüleme sayısını ekleyecek, işletmelerin doğrulanmış kanallar oluşturması için bir özellik da kullanıma sunacak. Yine WABetaInfo tarafından geçtiğimiz aylarda bulunduğu kadarıyla bazı WhatsApp kullanıcıları Meta’nın yapay zeka temelli sohbet sistemi Meta AI ile direkt olarak arama bölümünden etkileşim kurabilecek. İşte bu hemen her soruya cevap verebilecek sohbet botu geçtiğimiz günlerde öğrendiğimiz kadarıyla birden fazla ülkede kısıtlı testlere alınmış durumda. Bu ülkeler arasında Hindistan da yer alıyor, herkese açık çıkışın ne zaman yapılacağı ise halen tam olarak bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’ye gelmesinin çok uzun süreceğini düşündüğümüz altyapı, temelinde Meta’nın “Llama” isimli LLM yani büyük dil modelini taşıyor. Önümüzdeki ay çok daha yetenekli Llama 3 ile karşımıza çıkacağını açıklayan firma, bu açıdan Meta AI ile WhatsApp özelinde büyük bir kapı aralamaya hazırlanıyor.

Platform için elbette başka geliştirme çalışmaları da yapılıyor. Örneğin dikkat çekecek yukarıdaki yapay zeka yanında, 1 dakika uzunluğunda durum videosu paylaşma desteği de yolda bulunanlar arasında yer alıyor. Bunlara ek olarak platform avatarınızı çıkartmalarında kimlerin kullanabileceğini seçebileceğiniz bir gizlilik özelliği üzerinde de çalışıyor.

WhatsApp için bağlantı önizlemelerini devre dışı bırakma imkanı da geliyor, bu imkan şu an beta sürümler üzerinde aktif olarak test ediliyor. Bu özellik sayesinde sohbetler içinde paylaşılan bağlantılar için otomatik olarak oluşturulan ve bağlantı hakkında bilgiler veren önizlemeler (Başlık, içerik görseli ve kısa açıklama) kapatılabilecek. Çoğu kişinin kapatmak istemeyeceği ancak önizleme görmek istemeyenleri memnun edecek özellik, yakında herkes için aktif edilecek.

WhatsApp yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV

İLGİLİ HABERLER