reklamı kapat

POPÜLER

TCL

TCL yapay zeka kullanarak bir film hazırlıyor, ilk görüntüler iyi görünmüyor [Fragman]

 - Güncelleme: 13 Nisan 2024 12:14

TCL, “TCLtv+ Studios” altında yapay zeka kullanarak bir film hazırlıyor, ilk görüntüler pek iyi görünmüyor.

TCL tarafından TCLtv+ temelinde sunulacak Next Stop Paris adındaki özel içerik, direkt olarak yapay zeka sistemleri kullanılarak hazırlanan bir film ve yaz aylarında şirketin Google TV temelli televizyon modellerindeki TCLtv+ uygulamasından izlenebilecek. İlk fragmanını sayfada izleyebileceğiniz aşk hikayesi, yapay zeka sistemlerinden güç alındığı için pek iyi durmuyor hatta zaman zaman çok garip görünüyor, fragmanda dahi mevcut sistemlerin hemen hemen tüm kusurları karşımıza çıkıyor. Firma bu içerik üzerinde animatörler, VFX uzmanları ve yapay zeka mühendislerinden oluşan küresel bir prodüksiyon ekibinin gerçek seslendirme sanatçılarıyla birlikte çalıştığını belirtiyor, görsellerin ise en son yapay zeka animasyon teknolojileri ile oluşturulduğunu açıklıyor. Çıktığı zaman elbette daha iyi görünme ihtimali bulunan ancak şu an iyi yorumlar almayan içerik, TCLtv+ Studios’un ilk yapay zeka prodüksiyonu olarak öne çıkarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zeka üretimi film / dizi sektörünü esas olarak OpenAI imzalı Sora değiştirecek. OpenAI firmasının yeni yapay zeka modeli “Sora”, eğer bilmiyorsanız yazılanlardan 60 saniyelik videolar üretebiliyor ve çok ama çok iyi sonuçlar ortaya koyuyor. Bu alana biraz geç giriş yapan ancak çok iddialı bir altyapı hazırlayan firma, bu sistemi geçtiğimiz ay Hollywood yöneticilerine gösterecek haberiyle gündeme gelmişti.

Daha sonra ise Sora’nın yapabildikleri OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından Universal, Paramount ve Warner Bros Discovery gibi dev şirketleri üst düzey yöneticilerine gösterilmişti. OpenAI yönetimi, daha fazla para kazanmak için Hollywood stüdyoları, medya yöneticileri ile ajanlarla eğlence sektörü tarafında ortaklıklar kurmak ve film yapımcılarını Sora’yı çalışmalarına entegre etmeye teşvik etmek istiyor.

Sora, daha şimdiden çok büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor ve yapabildikleriyle özellikle film / dizi yapımcılarını oldukça korkutuyor. O isimlerden birisi olan Tyler Perry, bir röportaj kapsamında şok etkisi yaratan Sora’yı gördükten sonra tam 800 milyon dolarlık prodüksiyon stüdyosu genişletme planını beklemeye aldığını söylemişti.

Sora gibi akıllara durgunluk veren sistemlerin iyi ya da kötü anlamda sektörün her köşesine dokunacağını belirten Perry, bu sistemlerin film / dizi sektörünü derinden etkileyeceğini düşünen tek isim konumunda da yer almıyor, yeni bir dönem kapıda bulunuyor.

TCL adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu