reklamı kapat

POPÜLER

TCL

TCL, yapay zeka kullanarak bir kısa film hazırladı [Video]

TCL, “TCLtv+ Studios” altında yapay zeka kullanarak bir film hazırlıyordu ve ilk çıkan görüntüler iyi görünmüyordu.

TCL tarafından TCLtv+ içerisinde sunulacak Next Stop Paris adındaki özel içerik, direkt olarak yapay zeka sistemleri kullanılarak hazırlanan bir film olarak ses getirmişti. İlk fragmanını burada izleyebileceğiniz içerik, yapay zeka sistemlerinden güç alındığı için pek iyi durmuyor ve zaman zaman çok garip görünüyordu. Firma bu içerik üzerinde animatörler, VFX uzmanları ve yapay zeka mühendislerinden oluşan küresel bir prodüksiyon ekibinin gerçek seslendirme sanatçılarıyla birlikte çalıştığını belirtmiş, görsellerin en son yapay zeka animasyon teknolojileri ile oluşturulduğunu açıklamıştı. Şimdi ise “Message in a Bot” isimli bir kısa film yayınlandı. Hemen aşağıda izleyebileceğiniz içerik, yine yapay zeka tarafından üretilmiş ve Next Stop Paris’e oranla çok daha iyi görünüyor. 5 dakikadan kısa film hakkında şu açıklama yapılıyor: “İnsanlığa evrenin kapısını açacak bir teknoloji hediye edildi. Message in a Bot, ileri teknolojiye sahip olan ve önemli talimatlar içeren bir uzaylı aracı Dünya’ya düştüğünde neler olduğunu anlatan bir kısa film. İnsanoğlu, yıldızlararası yolculuk yapabilen bir uzay aracı inşa edip fırlatır ve uzaylılarla temas kurmak amacıyla evrende yolculuk eder.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zeka üretimi film/dizi sektörünü esas olarak OpenAI imzalı Sora değiştirecek. OpenAI firmasının halen kullanıma sunulmayan yapay zeka modeli “Sora”, yazılanlardan 60 saniyelik videolar üretebiliyor ve çok ama çok iyi sonuçlar ortaya koyuyor. Bu alana biraz geç giriş yapan ancak çok iddialı bir altyapı hazırlayan OpenAI’ın CEO’su Sam Altman, Sora’nın yapabildiklerini geçtiğimiz aylarda Universal, Paramount ve Warner Bros Discovery gibi dev şirketlerin üst düzey yöneticilerine göstermişti. OpenAI, daha fazla para kazanmak için Hollywood stüdyoları, medya yöneticileri ile ajanlarla eğlence sektörü tarafında ortaklıklar kurmak ve film yapımcılarını Sora’yı çalışmalarına entegre etmeye teşvik etmek istiyor.

Sora, daha şimdiden çok büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor ve yapabildikleriyle özellikle film/dizi yapımcılarını oldukça korkutuyor. O isimlerden birisi olan Tyler Perry, bir röportaj kapsamında şok etkisi yaratan Sora’yı gördükten sonra tam 800 milyon dolarlık prodüksiyon stüdyosu genişletme planını beklemeye aldığını söylemişti. Sora gibi akıllara durgunluk veren sistemlerin iyi ya da kötü anlamda sektörün her köşesine dokunacağını belirten Perry, bu sistemlerin film / dizi sektörünü derinden etkileyeceğini düşünen tek isim konumunda da yer almıyor, yeni bir dönem kapıda bulunuyor.

TCL adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu