reklamı kapat

POPÜLER

OPPO 5.5G

Google ile ortaklık kuruldu: “Yeni OnePlus ve OPPO akıllı telefonlarda Gemini ve Google Cloud AI altyapılarına yer verilecek”

 - Güncelleme: 12 Nisan 2024 10:28

Google ile ortaklık kurulduğu duyuruldu. Bu sayede yeni OnePlus ve OPPO akıllı telefonlarda Gemini ve Google Cloud AI altyapılarına yer verilecek.

BBK çatısı altında yer alan OnePlus ve OPPO akıllı telefonlar için Google ile ortaklık kurulduğu Pete Lau tarafından açıklandı. “Hem Gemini’yi hem de Google Cloud AI’ı akıllı telefonlarımıza entegre etmek için Google ile birlikte çalışma kararı aldık.” diyen Lau, bu sayede yapay zeka temelli akıllı telefon tarafından da uzak kalmayacaklarını doğrulamış oldu. Telefonlarında spesifik olarak Gemini 1.0 ve Gemini 1.5 büyük dil modellerini kullanacak iki dev isim, bu altyapıyı yıl sonunda çıkacak yeni telefonlarıyla başlatacaklarını belirtti. Samsung eğer bilmiyorsanız şu an bazı akıllı telefonlarında, Google ile ortak kurarak devreye aldığı Galaxy AI sistemi ile çok sayıda yapay zeka özelliği sunuyor. Apple’ın da yapay zeka adımlarını WWDC24’te tanıtılacak iOS 18 ile atması bekleniyor, şirketin bu konuda Google ya da ChatGPT’yi geliştiren OpenAI ile ortaklık kurabileceği söyleniyor. OPPO en son Türkiye odaklı bir gelişme ile gündeme gelmişti. Bu gelişme aşağıdaki basın açıklamasıyla duyurulmuştu: ”Teknoloji, mobil iletişim, madencilik, gayrimenkul geliştirme ve işletmeciliği başta olmak üzere Türkiye’nin ekonomisine güç katacak yatırımlar gerçekleştiren Mıstaçoğlu Holding, grup şirketi AGM A.Ş.’nin dünyanın önde gelen teknoloji markası OPPO’nun stratejik iş ortağı olması konusunda önemli bir anlaşmaya imza attı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anlaşma, ortak satış ve pazarlama çalışmaları, hizmet operasyonları ve yerel üretim girişimleri dahil olmak üzere iş birliğinin çeşitli yönlerini kapsıyor. Anlaşma çerçevesinde AGM, OPPO ürünlerinin yerel üretimini İstanbul Tuzla’da bulunan fabrikasında üstlenecek. Bunun, GSM sektöründe istihdam, yurt dışından bilgi transferi ve teknoloji gelişimi açısından Türkiye ekonomisine katma değer yaratacak dev bir adım olduğunun altı çiziliyor. OPPO ve AGM yöneticilerinin katıldığı imza töreninde OPPO MEA Başkanı Chico Zhou, ortaklığın önemine dikkat çekerek, “Bu önemli ortaklık, karşılıklı büyüme, yenilikçilik ve Türk müşterilerimize ve iş ortaklarımıza olağanüstü ürün ve hizmetler sunmaya odaklanan ortak bir vizyonu yansıtıyor” dedi.

Gerçekleştirilen iş birliği ile Türkiye’nin OPPO’nun yurt dışındaki en önemli ve güçlü pazarlarından biri olacağına dikkat çeken Mıstaçoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Mıstaçoğlu ise, “Birçok önemli kilometre taşını içeren bu ortaklık, şirketimiz açısından gurur verici olduğu kadar, Türkiye’nin milli ticari gücüne güç katacak bir yatırım oldu. Yeni dönemle birlikte ülkemizde yapılacak yüksek teknolojiye dayalı üretimin, istihdama katkısının yanı sıra yüksek teknolojinin gelişimini kolaylaştırması açısından da önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu adımın ülkemizin geleceğine yapacağı katkı ve inovasyon potansiyeli bize büyük mutluluk veriyor. Amacımız kısa bir süre içeresinde ülkemizi akıllı cep telefonu üretimi konusunda bir dünyada önde gelen ülkelerden biri konumuna getirmek ve tüm dünyaya teknolojik bu ürünleri ihraç etmek” şeklinde konuştu.”

OPPO ve OnePlus gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER