reklamı kapat

POPÜLER

BBK Electronics

Beş dev telefon üreticisinin sahibi gizli isim: “BBK Electronics”

 - Güncelleme: 05 Temmuz 2021 10:12

Sizi bugün akıllı telefon dünyasında adı çok bilinmeyen BBK Electronics ile tanıştırmak istiyoruz. Bu Çin merkezli gizli dev çok büyük adımlar atıyor.

BBK Electronics, temel olarak Çin merkezli bir tüketici elektroniği şirketi. Şirket, 1995 yılında Duan Yongping tarafından kurulmuş ve birçok farklı elektronik ürün ile pazarda kendisine çok sağlam bir yer edinmiş.

Firmanın günümüzdeki etkisi özellikle telefon tarafında inanılmaz durumda çünkü BBK’nın çatısı altında OPPO, Vivo, OnePlus, Realme ve iQOO markaları yer alıyor.

Genel merkezi Dongguan’da yer alan firma, bu yukarıda saydığımız beş telefon markası ile 2020’de dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi arasında yer alıyordu.

Firmanın OPPO, Vivo, OnePlus, Realme ve iQOO markaları üzerinden gerçekten tam anlamıyla domine ettiği Hindistan gibi dev pazarlar bulunuyor. Şirketin bu sayede elde ettiği gelir her geçen yıl artıyor.

BBK Electronics firmasının ilk kurduğu şirketler arasında OPPO yer alıyor. OPPO’nun 2004 yılında ilk kurulduğunda DVD ve Blu-ray oynatıcılar ürettiği, daha sonra ise akıllı telefon pazarına giriş yapıldığı aktarılıyor.

BBK Electronics’in günümüzde çok büyük ses getiren markalarından Vivo ise 2009 yılında kurulmuş. İlk Vivo akıllı telefon modeli ise 2011’de raflara çıkarılmış.

Giriş seviyesinde çok ses getiren Realme’nin kuruluşu 2018 yılında, Android pazarının en özel firmalarından olan OnePlus’ın hayat bulması ise 2013 olmuş. iQOO ise sektöre tam olarak 2019 yılında katılmış

BBK Electronics çatısı altında olan markalardan sadece iQOO Türkiye’de yer almıyor. Diğer tüm firmalar artık Türkiye’de kurdukları operasyonlar ile akıllı telefon ve ürettikleri diğer ürünleri (Akıllı saat, kulaklık vb.) resmi garantili olarak satıyor.

Hatta Türkiye’de BBK Electronics’in fabrika yatırımları da bulunuyor. OPPO ve Realme artık Türkiye’de akıllı telefon üretiyor / montajlıyor.

BBK Electronics çatısı altında yer alan OnePlus ve OPPO kısa süre temel anlamda birleştiler

Tekrardan hatırlamak adına OnePlus ve OPPO, geçtiğimiz yıl arge yani araştırma geliştirme konusunda ortak çalışmalar yapacaklarını duyurmuştu.

Geçtiğimiz ayın sonunda ise bu ortaklık bir adım ileriye taşındı. Daha önce kurulan entegrasyondan çok memnun kaldıklarını aktaran OnePlus CEO’su Pete Lau, bu yüzden ortaklığı genişletme kararı aldıklarını açıkladı.

Bu ortaklık sayesinde OnePlus, daha fazla kaynağa ulaşacağını ve böylece telefonlarına daha hızlı ve daha stabil güncellemeler verebileceğini açıkladı.

Yeni dönemde OnePlus artık OPPO çatısı altında bir alt marka olarak yoluna devam edecek. OnePlus burada bağımsız olacak ancak yine de OPPO’nun altında bir firma olarak pazarda yer alacak.

İşte bu yeni dönemin bir faydası daha olacak. Kısa süre önce yapılan açıklamaya göre firmaların Android üstü arayüzleri OxygenOS ve ColorOS birleştiriliyor.

Arayüzler için isimler halen farklı olarak anılacak olmasına rağmen temel aynı olacak ve böylece OPPO’nun ve OnePlus’ın telefonlarında aynı deneyim elde edilecek.

Bu hamle sayesinde OnePlus’ın amiral gemisi modellerine üç yıl boyunca güncelleme vereceği de aktarılıyor.

BBK Electronics adını ileride yine çok fazla duymayacağız ancak alt markaları Android telefon sektöründe inanılmaz işlere imza atmaya devam edecek gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Renk değiştirebilen telefon prototipi