reklamı kapat

POPÜLER

OPPO Reno6 Z

Ortaklık bitti; OPPO ile Nokia arasında patent savaşı çıktı

OPPO ve Nokia ile alakalı pek beklenmedik bir konuyla gündemde yer alıyor. İki firma arasında bir yasal patent sorunları çıktı.

OPPO ve Nokia, 2018 yılında ortak patent kullanımı konusunda bir ortaklık yapmıştı. Bunun faydası en çok OPPO’ya olmuştu çünkü Nokia’nın elinde çok eski bir isim olmasından dolayı telefon ile alakalı inanılmaz patentler yer alıyordu.

Ancak bu ortaklık bitmiş durumda. Hatta ortaklık bitmesine rağmen OPPO’nun Nokia’nın patentlerini kullanmaya devam ettiği aktarılıyor. OPPO’nun Nokia’dan gelen resmi talebi kabul etmemesi üzerine de Nokia hakkını aramaya çıkmış durumda.

Firmanın OPPO’yu birden fazla patent üzerinden birden fazla dava ile cezalandırmak istediği aktarılıyor. Ancak bu yasal savaşın büyük bir cezadan çok uzlaşma / anlaşma ile sonuçlanacağı düşünülüyor.

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından birisini halini alan OPPO, neden böyle bir sorun içerisine kendisini itiyor tam olarak bilinmiyor. Bu konuda detayların yakında netleşmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OPPO geçen hafta OnePlus markasını alt marka haline getirdi

OnePlus ve OPPO, hatırlamak adına geçtiğimiz yıl arge yani araştırma geliştirme konusunda ortak çalışmalar yapacaklarını duyurmuştu.

Geçtiğimiz ayın sonunda ise bu ortaklık bir adım ileriye taşındı. Daha önce kurulan entegrasyondan çok memnun kaldıklarını aktaran OnePlus’ın CEO’su Pete Lau, bu yüzden ortaklığı genişletme kararı aldıklarını açıkladı.

Bu ortaklık sayesinde OnePlus, daha fazla kaynağa ulaşacağını ve böylece telefonlarına daha hızlı ve daha stabil güncellemeler verebileceğini açıkladı.

Yeni dönemde OnePlus artık OPPO çatısı altında bir alt marka olarak yoluna devam edecek. OnePlus burada bağımsız olacak ancak yine de OPPO’nun altında bir firma olarak pazarda yer alacak.

OnePlus’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye pazarına resmen giriş yaptığını da belirtelim.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun Türkiye’de satılan akıllı saati