reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

Yeni

Eski

WhatsApp, Android uygulamasının arayüzünü güncelledi

 - Güncelleme: 28 Mart 2024 23:01

Alanın lideri olmayı sürdüren platform WhatsApp için Android tarafında hazırlanan yeni arayüz herkese açılmaya başlandı.

WhatsApp için Android tarafında hazırlanan ve bugün itibarıyla herkese açılmaya başlanan yeni arayüz, ekranın altına iOS tarafındaki gibi bir gezinti çubuğu ekliyor. Bu sayede tek elde kontrol etmenin daha kolay hale geldiği uygulama, alt bara spesifik olarak sohbetler, güncellemeler, aramalar ve topluluklar seçeneklerini dahil ediyor, bu güncelleme hakkında firma kendisi kısaca şunu aktarıyor: “Android kullanıcıları, ihtiyacınız olana ihtiyacınız olduğu anda daha kolay şekilde erişebilmeniz için bazı şeylerin yerini değiştirdik. Başparmaklarınıza daha yakın ve gözlerinizi yormayan yeni navigasyon tasarımıyla tanışın.” WhatsApp için bu aralar çok sayıda başka yenilik de masada yer alıyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde iOS tarafında gönderilen güncelleme ile daha önce duyurulan bazı özellikler geniş çaplı olarak kullanıma sunulmaya başlandı. Firma son sürüm notlarına direkt şunları yazdı: “-Sohbetlerde anında görüntülü mesaj kaydedip gönderebiliyorsunuz. Sohbette metin alanının yanındaki kamerayı basılı tutarak başlayın. -Bir videonun kenarına çift dokunarak videoyu hızlı bir şekilde ileri/geri sarabiliyorsunuz. -Sohbetteki ek tepsisi için yeni tasarım.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki daha başka neler geliyor? Örneğin uygulamada yakında “HD” fotoğraf kalitesi standart olarak seçilebilecek. Yani yüksek çözünürlüklü fotoğraf göndermek için şimdi olduğu gibi her seferinde HD ayarının aktif edilmesine gerek kalmayacak. WABetaInfo tarafından bulunduğu kadarıyla yakında WhatsApp kullanıcıları Meta’nın yapay zeka temelli sohbet sistemi Meta AI ile direkt olarak arama bölümünden etkileşim kurabilecek. Kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik bu adım yanında, 1 dakika uzunluğunda durum videosu paylaşma desteği de yolda bulunanlar arasında yer alıyor.

Bunlara ek olarak platform avatarınızı çıkartmalarında kimlerin kullanabileceğini seçebileceğiniz bir gizlilik özelliği üzerinde de çalışıyor. WhatsApp için bağlantı önizlemelerini devre dışı bırakma imkanı da geliyor, bu imkan şu an beta sürümler üzerinde aktif olarak test ediliyor. Bu özellik sayesinde sohbetler içinde paylaşılan bağlantılar için otomatik olarak oluşturulan ve bağlantı hakkında bilgiler veren önizlemeler (Başlık, içerik görseli ve kısa açıklama) kapatılabilecek. Çoğu kişinin kapatmak istemeyeceği ancak önizleme görmek istemeyenleri memnun edecek özellik, yakında herkes için aktif edilecek.

WhatsApp yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV

İLGİLİ HABERLER