reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp, bir IP koruma özelliğini test etmeye başladı

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma yazılımlardan olmayı sürdüren WhatsApp için yeni özellikler gelmeye devam ediyor.

WhatsApp, bu IP koruma özelliğini en son çıkan iOS ve Android betaları üzerinde test etmeye başladı. Bu özellik spesifik olarak sesli çağrılara odaklanıyor, aktif edildiği zaman çağrılar WhatsApp sunucuları üzerinden geçiriliyor. Altyapı bu nedenle çağrı kalitesini bir miktar düşürüyor ancak kötü niyetli kişilerin konumunuzu bulmasını büyük oranda engelliyor. Yakında herkes için çıkması beklenen özellik gayet güzel ve faydalı görünüyor. Firmanın planlarını önceden bularak gözler önüne seren WABetaInfo’ya göreyse uzun süredir geliştirilen yeni WhatsApp arayüzü, Android sonrasında bugün iOS tarafındaki herkese açık beta üzerinden de test edilmeye başlandı. Yukarıda görebileceğiniz bu yeni arayüz, firmanın ikonik yeşil rengini ve logosunu ciddi şekilde öne çıkarıyor, genel olarak daha sade ve modern görünüyor. Kaynaklara göre şu an WhatsApp için grup sohbetlerde ortak etkinlik oluşturma yanında bir “gizli kod” sistemi de geliştiriliyor. Bu “Sohbet Kilidi” merkezli yeni sistem için firma, “Gizli kod, kilitli sohbetleri arama çubuğunda bulmanızı veya kilitli sohbetlere hesaba bağlı diğer cihazlarda erişmenizi sağlar.” açıklamasını yapıyor. Kişilerin bir kelime ve emoji ile gizli kod oluşturmasını sağlayacak şirket, yakında kullanıcılarına sohbet kilitlerini tüm bağlantılı cihazlarında senkronize etme olanağı sunacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Sohbet Kilidi” özelliği bir süredir sunuluyor ve şöyle açıklanıyor: “Bir sohbeti kilitlemek, bu yazışmayı gelen kutusundan çıkarır ve yalnızca cihazınızın parolasıyla veya parmak izi gibi biyometrik bilgilerle erişilebilen, kendine özel bir klasörün içine yerleştirir. Ayrıca bu sohbetin içeriğini bildirimlerde de otomatik olarak gizler.”

Uygulamaya yakında kullanıcı adı alma özelliği de gelecek. Bu konuda herkese açık beta testlerine başlamaya hazırlanan firma, bu özellik ile kişilere bir gizlilik katmanı daha sunmak istiyor. WhatsApp kullanıcı adı özellikle belirtildiği kadarıyla hesaplara giriş yapmak için hazırlanan alternatif bir yöntem değil. Bu kullanıcı adları mesajlaşma amacıyla kullanılacak ve telefon numaranızı rahatlıkla gizlemenize yardımcı olacak.

Mesaj eklenti menüsünde daha modern bir tasarım test eden firma, ayrıca sohbet içine mesaj sabitleme özelliği de test ediyor. Burada şimdilik 7 gün, 24 saat ve 30 günlük sabitleme deneniyor. Geçtiğimiz hafta mesajlaşma tarafında yeni metin biçimlendirme araçları üzerinde çalıştığı da ortaya çıkan firma, başka geliştirme çalışmaları da yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Örneğin uygulamaya yakında faydalı bir hızlı cevap özelliği eklenecek. Bu sayede tarafınıza gönderilen bir fotoğraf, video ya da GIF’e direkt olarak içindeyken hızlı cevap verebileceksiniz. Yani açılan medyanın en altında ayrı bir cevap verme bölümü olacak, cevap vermek için geriye dönmeye gerek kalmayacak.

Kanallar için hızlı bağlantı kopyalama özelliği getirmek adına da çalışan firma, şu an yazarak çıkartma oluşturma gibi üretken yapay zeka temelli özellikleri de yavaş yavaş dağıtıma çıkarmaya başlamış durumda. Altında kanalların da yer aldığı yeni “Güncellemeler” bölümüne bir arama sistemi getirecek WhatsApp, bu sayede kişilerin yeni kanalları ve güncellemeleri bulmasını kolaylaştıracak. Bu arada artık isteyen herkes kanal oluşturabiliyor.

Durum konusunda da bazı iyileştirmeler planlayan şirket, bunlara ek olarak kişilere yakında kanallarda paylaşılan medya içeriklerinin cihazlardan otomatik olarak kaldırılacağı süre için seçme şansı tanıyacak. Çok uzun zamandır beklenen özel iPad uygulaması üzerindeki çalışmaları da sürdüren firma, parolasız gelecek ışığında geçiş anahtarları desteğini de herkesin kullanımına sunmak adına testler gerçekleştiriyor.

WhatsApp yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV