reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp LOG Tasarım

WhatsApp sesli mesajları yakında Android tarafında da yazıya dökecek.

Alanın lideri olmayı sürdüren WhatsApp, beta sürümlerine göre sesli mesajları yakında Android tarafında da yazıya dökecek.

İlk olarak iOS betasında görülen sesli mesajları yazıya dökme altyapısı şu an Android tarafında da test edilmeye başlandı. Henüz herkese ne zaman açılacağı bilinmeyen imkan, 150 MB’lik bir veri setinin indirilmesini gerektirecek ve direkt olarak cihaz içinde dönüştürme yapacak. Kişilerin sesli mesajlarda söylenenleri müsait olmadıkları zaman yazılı olarak görmesine imkan tanıyacak özellik, birçok kişinin çok hoşuna gidecek. Biliyorsunuz birçok durumda ya da konumda sesli mesajlar dinlenemiyor, yazılı bir alternatif gerçekten harika görünüyor. WhatsApp için bu aralar başka adımlar da atılıyor, örneğin artık profil resimlerinin ekran görüntüsü alınamıyor. Bir süredir aktif olarak test edilen bu faydalı gizlilik özelliği, direkt olarak profil fotoğraflarını korumaya odaklanıyor, artık Android tarafındaki belirli kullanıcılar için sunuluyor ancak elbette yüzde 100 koruma getirmiyor. Profil fotoğrafının ekran görüntüsünü almaya çalışanlara, “Uygulama kısıtlamaları nedeniyle ekran görüntüsü alınamıyor” uyarısını gösteren (Şu an bazı kişilerde sadece siyah ekran çıkıyor) firmanın, bu özelliği yakında herkes için aktif etmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp, WABetaInfo tarafından bulunduğu kadarıyla aşırı kullanılmayan durum konusunda bir görsel güncelleme de gerçekleştirecek. Yeni tasarımda paylaşılan durumlar için daha büyük bir ön izleme yapılacak, bu sayede paylaşılan içerikler açılmadan önce daha rahat şekilde görülebilecek. Kanal listeleri özelinde de arayüzü güncelleye firma, “Sohbet Kilidi İçin Gizli Kod” altyapısını da yakında web sürümüne getirecek.

Servis için başka yenilikler de masada bulunuyor. Örneğin WhatsApp yakında hem mobil hem de web sürümüne bir “favoriler” bölümü ekleyecek. Sohbet kısmında yer alacak bu bölümde, “favori” olarak eklediğiniz kişilerin sohbet pencereleri yer alacak, böylelikle görüşülen diğer kişilerden daha fazla değer verilenlere hızlı şekilde ulaşılabilecek. Bu arada WhatsApp’ın bağlantılı cihazlar arasındaki sohbet kilitlerini senkronize etmek için çalıştığı da söyleniyor. Android ve iOS kullanıcıları sohbetlerini hali hazırda kilitleyebiliyor ancak bu kilitleme işlemi Web, Windows ve macOS sürümlerine taşınmıyor.

İşte bu yakında değişecek, kilitler farklı platformlar arasında gerçek zamanlı olarak senkronize edilecek. WhatsApp, kısa süre önce de kanallar üzerindeki içerikleri durum olarak paylaşma özelliğini sunmaya başladı. Firma bu konuda firma şunları aktarmıştı: “Yeni kanallar özelliği durum’a yönlendirme kullanıma sunuldu. Sevdiğiniz insanlara en son haberler veya spor güncellemeleri gibi sevdiğiniz içerikleri gösterin. Kanallar’da neye bakıyorsanız, onu durum’unuzda kolaylıkla paylaşın.”

WhatsApp yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV