reklamı kapat

POPÜLER

Asus’tan Raspberry Pi rakibi mini bilgisayar: Tinker Board [Video]

20 Nisan 2017

Maker pazarında rekabete büyük isimler dahil olmaya başladı. Asus‘un Raspberry Pi rakibi mini bilgisayarı sonunda resmi olarak tanıtıldı.

Asus’un Raspberry Pi benzeri bir mini bilgisayar çıkaracağı bir süredir konuşuluyordu. Tinker Board isimli bilgisayar ise sonunda resmi olarak kendini gösterdi. Makerların yeni alternatifi olan Tinker Board, kredi kartı boyutlarıyla rakibi gibi kompakt ve taşınabilir. Gövdesinde 1,8 GHz hızında çalışan dört çekirdekli işlemciyle gelen cihazda 2 GB LPDDR3 bellek yer alıyor. Asus’un grafik gücü için tercih ettiği Mali-T764 GPU ise 30 Hz’ye kadar 4K görüntüyü oynatabiliyor. Ses tutkunlarını da unutmayan Tinker Board mini gövdesiyle 24-bit/192 kHz çözünürlüğe kadar olan dosyaları destekliyor ve yüksek kalitede ses deneyimi sunuyor.

Diğer donanım parçalarına baktığımızda, Tinker Board gövdesinde dört USB 2.0 girişi, bir HDMI 1.4 girişi ve 3,5 mm’lik ses girişiyle geliyor. Micro-USB’den güç alan Tinker Board beraberinde ne yazık ki bir adaptörle gelmiyor. Bu sebeple makerların kendi 5V/2.5A adaptörünü alması şart. Bağlantı desteği arasında Bluetooth 4.0 ve Wi-Fi 802.11b/g/n yer alıyor. Ethernet ve microSD girişleri de mevcut. Tinker Board, Linux tabanlı TinkerOS işletim sistemiyle çalışıyor. Cihazın fiyatı ise rakibine kıyasla biraz tuzlu. Amerika’da satışa sunulan Tinker Board, 55 dolar fiyat etiketine sahip. Tinker Board’un performans değerlerine resmi sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

VİDEO

YORUMLAR