reklamı kapat

POPÜLER

Raspberry Pi 400

Klavye formunda bilgisayar: Raspberry Pi 400 [Video]

Dünyanın en popüler mini bilgisayarlarından biri olan Raspberry Pi yeni versiyonuyla karşımıza çıkıyor. Raspberry Pi 400 olarak adlandırılan bilgisayar bu kez mini bir bilgisayar olmasa da klavye boyutundaki yapısıyla dikkat çekiyor.

Raspberry Pi Vakfı’nın daha önce piyasaya sürdüğü mini bilgisayarlarda olduğu gibi Raspberry Pi 400 modeli de uygun fiyatıyla göze çarpıyor.  Dört çekirdekli Broadcom  BCM2711 işlemciden güç alan bilgisayarda 4 GB RAM, çift bantlı Wi-Fi, Bluetooth 5.1 ve Gigabit Ethernet yer alıyor. Bilgisayarda ayrıca üç adet USB bağlantı noktası (iki adet USB 3.0 ve bir adet USB 2.0) de mevcut. Bilgisayarda bununla birlikte iki adet mikro HDMI ve bir adet GPIO bağlantısı da unutamamış.  Raspberry Pi, bilgisayarın iki farklı versiyonla kullanıcıların beğenisine sunulacağını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Raspberry Pi 400 satış fiyatı ne kadar?

İlk versiyonda bilgisayar yer alırken diğer versiyonda tam kapsamlı bir bilgisayar set olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Gelişmiş versiyonda bilgisayarla birlikte 16 GB microSD kart, bir adet mikro HDMI-HDMI ve başlangıç kılavuzu elde edebiliyor. Standart versiyonun satış fiyatı 70 dolar, gelişmiş setin fiyatı ise 100 dolar. Bilgisayar şu anda Amerika, İngiltere ve Fransa’da satışa sunulmuş durumda. Bilgisayarın Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağı ise henüz bilinmiyor. Bilgisayarın Türkiye’ye gelmesi durumunda 1.000 TL’nin üzerinde olacağını söyleyelim.

İlgili video