reklamı kapat

POPÜLER

Raspberry 2

6 kat hızlanan Raspberry Pi 2, ücretsiz Windows 10 desteğiyle geliyor

Dünyanın en popüler mini bilgisayarı Raspberry Pi’nin yeni versiyonu Raspberry Pi 2 duyuruldu. The Raspberry Pi Foundation’ın Londra’da düzenlediği etkinlikte görücüye çıkardığı Raspberry 2, bir önceki model olan Model B+’tan tam 6 kat hızlı

Raspberry 2
Dört çekirdekli Broadcam BCM2836 ARMv7 işlemcinin yer aldığı bilgisayarda bir önceki modelden farklı olarak 1 GB RAM kullanılıyor. Bilgisayarda daha fazla RAM’in yer alması uygulamaları çalıştırmak için daha fazla alan olduğu anlamına geliyor. Açılma süresinin Model B+ modeline göre daha hızlı olduğu belirtilen Raspberry Pi 2’nin bağlantı noktaları arasında dört adet USB, Ethernet ve microSD yer alıyor. Daha fazla RAM ve bir önceki modelden 6 kat hızlı olmasına rağmen bilgisayarın satış fiyatı Model B+ ile aynı. 35 dolar fiyat etiketine sahip olan bilgisayarda Windows 10 desteğinin de yer alacağını unutmadan söyleyelim.

Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre Microsoft Windows IoT Developer Program kapsamında geliştiriciler Windows 10’u Raspberry 2 için ücretsiz edinebilecek. Şu an için Windows 10’un hangi sürümlerinin çıkacağı heniz belli olmasa da IoT (Internet of Things) sürümü Raspberry Pi 2’de yer alacak. Bu sürümün birbirleriyle bağlantılı akıllı cihazlar için geliştirildiğinin altını çizelim.