reklamı kapat

POPÜLER

Raspberry Pi

Dünyanın en popüler mini bilgisayarı Raspberry Pi 3 yeniliklerle geliyor

2016 yılında dünyanın en popüler mini bilgisayarı Raspberry Pi sismograf destekli bilgisayarıyla büyük yankı uyandırmıştı. Raspberry Shake isimli cihaz bünyesinde barındırdığı sensörle küçük sarsıntıları kaydedebileceği belirtilmişti.

Geçtiğimiz yıl ise bu bilgisayarın yeni versiyonu görücüye çıkmıştı. Raspberry Shake 4D adını alan cihazda bir önceki modelden daha fazla sensör yer alıyordu. Raspberry, bu bilgisayarının ardından yeni mini bilgisayarını tanıttı. Raspberry Pi 3 Model B+ olarak adlandırılan mini bilgisayar gücünü 1,4 GHz hızında çalışan dört çekirdekli işlemciden alıyor. Bluetooth 4.1’in yerine Bluetooth 4.2 bağlantısının tercih edildiği bilgisayarda çift bant Wi-Fi bağlantısı kullanılıyor. 2.4 GHz haricinde 5 GHz bandında da destek veren yeni Raspberry 3, Gigabit Ethernet USB 2.0 üzerinden 300 Mbps’e kadar hız desteği sunuyor. Bilgisayarın yurt dışındaki fiyatı ise 35 dolar olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Raspberry Pi’dan 10 dolarlık mini bilgisayar

Raspberry Pi’ın Pi Zero W adı verilen bilgisayarı geçtiğimiz yıl tanıtılmıştı. Pi Zero modelinin yeni bir versiyonu olarak karşımıza çıkan bilgisayar, uygun fiyatıyla dikkat çekmişti. Tek çekirdekli 1 GHz hızında çalışan işlemciden ve 512 MB’dan güç alan bilgisayar Wi-Fi 802.11b/g/n ve Bluetooth 4.0 bağlantılara destek veriyor. Bilgisayarın bağlantı noktaları ise bununla sınırlı değil. Mini-HDMI, microUSB ve HAT uyumlu 40 pin başlık bilgisayarın sunduğu bağlantı seçenekleri arasında yer alıyor.