reklamı kapat

POPÜLER

NHK 8K Yayın

Japon devlet kanalı 8K yayını başarıyla test etti

CES‘in ardından Samsung, Sony ve Toshiba gibi teknoloji devleri 4K ekranlı ürünleri hızla piyasaya sürmeye ve 4K ekranlı daha pek çok ürünün de çıkacağı müjdesini vermeye başladı. Ancak yaşanan 4K içerik sıkıntısı nedeniyle tüketiciler 4K’li ürünlere karşı hala çekingen bir tavır sergileyip 4K’ye geçsek mi geçmesek mi diye düşünürken, Japonya’nın en büyük televizyon kanallarından biri olan devlet kanalı NHK‘nin 8K deneme çekimlerine başlayacağı haberi geldi. Peki bu durumda 4K ekranlarımızın modası şimdiden geçti mi?

Yapılan deneme yayınında, NHK kanalı sıkıştırılmamış Super Hi-Vision, nam-ı diğer 8K görüntüleri yaklaşık 40 km ötedeki bir alıcıya tek bir UHF TV kanalı üzerinden göndermeyi başarmış. 7.680 x 4.320 piksellik 8K görüntülerin 4K video çözünürlüğün dört katı çözünürlüğe sahip olduğu düşünüldüğünde bu başarının önemi daha iyi anlaşılıyor. Daha da net bir örnek vermek gerekirse, Super Hi-Vision yayın yapmak, her saniye 60 adet 32 MP’lik fotoğraf göndermeye benziyor. Dahası Super Hi-Vision, kare hızını da ikiye katlayarak saniyede 120 kareye çıkarıyor ve 22,2 kanal surround ses özelliğiyle geliyor.
NHK 8K Yayın
Ultra High Definition (4K UHD) ve Super Hi-Vision (8K) teknolojilerini Mitsubishi Electric ile birlikte geliştiren NHK, aslında 2012 yılından beri Super Hi-Vision teknolojisiyle denemeler yapsa da, bu boyutta veriyi tek bir TV kanalından iletme teknolojisini yeni geliştirmiş. Esas hedef ise 2020 Tokyo Olimpiyatları’nı 8K ile yayınlamak.

NHK bu teknolojinin çalıştığını ortaya koymuş olsa da, 8K’nin yakın zamanda yaygınlaşması beklenmiyor. Yayıncılar 4K teknolojisine geçiş yapabilmek için ciddi harcamalar yaptıktan sonra 8K teknolojisine geçmeden önce bu yatırımın dönüşünü bekleyeceklerdir. Dolayısıyla yeni aldığınız 4K televizyonunuza tüplü televizyon muamelesi yapmanıza henüz gerek yok.