reklamı kapat

POPÜLER

ekrana entegre parmak izi sensörü
ekrana entegre parmak izi sensörü

Ekrana entegre parmak izi sensörleri için devrimsel gelişme

Günümüzde birçok akıllı telefonda artık ekrana entegre parmak izi sensörü yer alıyor. İşte bu sensörler yakında gelecekte daha fazla cihaza geliyor.

Akıllı telefonların parmak izi sensörleri uzun süre ön yüzde yer alıyor ve büyük yer kaplıyordu. İnce çerçeveli telefon yapabilmek için firmalar sensörleri arkaya almaya başladı. Ancak bunu çoğu kişi sevmedi. İşte bu noktada devreye ekrana entegre parmak izi sensörü girdi. Bu sayede parmak izi sensörleri önde tutularak ince çerçeveli telefonlar tasarlanabiliyordu. Fakat burada başından beri firmaları kısıtlayan bir durum bulunuyor. Mevcut optik temelli ekrana entegre parmak izi sensörleri, sadece OLED ekranlarda çalışıyor. OLED ekranlar güzel olmasına rağmen yüksek üretim maliyeti nedeniyle pahalı cihazlar olarak geriye dönüyor. İşte bu durum kısa süre içerisinde değişiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ekrana entegre parmak izi sensörü
ekrana entegre parmak izi sensörü

Ekrana entegre parmak izi sensörü için LCD dönemi başlıyor

Fortsense şirketi, kısa süre önce dünyanın ilk LCD ekranda çalışan ekran entegre parmak izi sensörünü geliştirdiğini duyurdu. Bu gelişme, artık bütçe dostu akıllı telefon modellerinde bile entegre parmak izi sensörünü göreceğimiz anlamına geliyor. Bu da elbette çok güzel görünüyor. Her geçen yıl daha iyi hale gelen optik sensörler, biliyorsunuz üst seviyede artık yerini ultrasonik olanlara bırakıyor. Ultrasonik yani ses dalgaları temelli ilk entegre sensörü Samsung, Galaxy S10 ve Galaxy S10+ modellerinde kullanıyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un yeni oyun konsolu