reklamı kapat

POPÜLER

vivo

Ekrana entegre parmak izi okuyucu teknolojisi nasıl çalışıyor? [Video]

Kısa bir süre önce paylaştığımız bir haberde Çinli akıllı telefon üreticisi Vivo’nun ekrana entegre parmak izi okuyucusundan söz etmiştik. Şirket paylaştığımız bu haberin üzerinden çok geçmeden bir akıllı telefon ekranında yer alan parmak izi sensörü teknolojisini Şanghay’daki Mobil Dünya Kongresi’nde sergiledi.

Ekranın altındaki parmak izi tarama çözümü Qualcomm’un teknolojisine dayanıyor ve mevcut Vivo Xplay 6 telefonunu temel alan prototip cihazlarda çalışıyor. Fiziksel bir tuşa ihtiyaç duymayan teknolojinin ilk olduğunu belirten Vivo, parmak izi sensörünün ultrasonik teknolojiye dayandığını belirtiyor. Kullanıcı deneyimini büyük ölçüde artıracağı belirtilen teknolojinin jest tanıma, güvenlik doğruluma ve diğer alanlar için geliştirildiği söyleniyor. Kalın cam ve metal üzerinden tarama yapabilen teknoloji Engadget’ın belirttiğine göre parmak izi tarama teknolojisi prototip cihazlardaki küçük bir bölge ile sınırlı iken teorik olarak bu teknolojinin tüm ekran boyunca uygulanma ihtimali de bulunuyor.

Qualcomm Technologies‘in Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Seshu Madhavapeddy, “Qualcomm Parmak İzi Sensörlerini hayata geçirmekten dolayı büyük heyecan duyuyoruz. Çünkü bu teknoloji sayesinde hem en gelişmiş form faktörlerini uygulayabileceğiz hem de bundan sonraki tasarımlarımızı eşsiz mobil kimlik doğrulama deneyimleriyle en gelişmiş güvenlik uygulamalarını desteklemek üzere tasarlayabileceğiz.” dedi. Mahhavapeddy sözlerine şöyle devam etti: “Bu sayede orijinal cihaz üreticileri ve operatörler, gerçek anlamda çığır açacak yeni cihazlarla kullanıcılara katma değerli farklı deneyimler sunacak.

Qualcomm Ekrandan Parmak İzi Algılayıcı; OLED yani düşük enerjili düz ekran teknolojili ekran hafızasından 1200 UM‘ye kadar tarama kapasitesine sahip, kayıt ve eşleşme yapabilme özellikleriyle mobil endüstrinin duyurduğu ticari anlamda ilk kez duyurduğu çok fonksiyonlu ultrasonik çözüm olarak kendini gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qualcomm Cam ve metalden parmak izi algılayıcıları ise 800 UM‘ye kadar kapak ve 650 UM‘ye kadar da alüminyum tarama yapabilme özellikleriyle bir önceki neslin 400 UM’lik cam ve metal tarama kapasitesine oranla ciddi bir gelişme kaydediyor.

Parmak izi sensörünün çalışma prensibini haberin girişindeki video üzerinden izleyebilirsiniz.