reklamı kapat

POPÜLER

Samsung 144 megapiksel sensör

Samsung’dan telefonlar için tam 144 megapiksellik sensör atılımı!

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, telefonların kamerası konusunda tam 144 megapiksellik bir sensör atılımının planlarını yapıyor.

Samsung imzalı ISOCELL Bright HMX sensör modeli, biliyorsunuz tam 108 megapiksel çözünürlüğe sahip. Xiaomi’nin hali hazırda iki farklı modelinde kendisine yer bulan ve Mi Note 10 modelinde satışa çıkan bu sensör, telefon tarafındaki üst limiti gözler önüne seriyor. 1/1.33 inç boyutta gelen ve kalitesi göz dolduran sensör, 12032 x 9024 piksel fotoğraflar veriyor. Peki 108 megapikselden daha yüksek çözünürlüğe sahip telefon sensörleri gelecek mi? Samsung’a göre evet. Teknoloji devi ortaya çıkan bilgilere göre 14 nm üretim sürecinden çıkacak 144 megapiksellik sensörler üretmenin planlarını yapıyor. Mevcut sensörlerini 28 nm üretim sürecinden çıkaran Samsung, 100 megapiksel üstü için 14 nm FinFET altyapısına ihtiyaç olduğunu aktarıyor. Bunun arkasında da esas olarak enerji sarfiyatı yer alıyor. 14 nm sensörler, 28 nm sensörlere göre hatırı sayılır oranda daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu da limitli pil ömrüne sahip akıllı telefonlar için büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung, görüntüleme konusunda çıtayı oldukça yükseltecek

Hep söylediğimiz gibi megapiksel seviyesinin yükselmesi telefonlar için olumsuz değil olumlu sonuçlar sağlıyor. Megapiksel düşürme teknikleri ve yapay zeka ile “ufak sensörde yüksek megapiksel” tahmin edilenden daha iyi sonuçlar veriyor. Ayrıca megapiksel miktarıyla beraber sensör boyutlarının da büyüdüğü görülüyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun ekran altı kamera teknolojisi

İLGİLİ HABERLER