reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Samsung 144 megapiksel akıllı telefon

Xiaomi tarafından dikkat çeken haber: “144 megapiksel”

Akıllı telefon tarafının en önemli isimlerinden birisi halini alan Xiaomi, dikkat çeken bir akıllı telefon gelişmesi ile gündemde bulunuyor.

Sağlam bir kaynaktan gelen bilgilere göre Xiaomi, tam 144 megapiksellik bir ana kameraya sahip akıllı telefon üzerinde çalışıyor çalışıyor. Bu telefondaki sensörün yüksek ihtimalle Samsung imzalı olduğu gelen bilgiler arasında bulunuyor. Pazarın mevcut 108 megapiksellik üst limitini ciddi şekilde geride bırakacak bu cihaz, karşımıza henüz kesin olmasa da Mi 10S Pro ya da Mi CC10 Pro olarak çıkabilir deniyor. Peki 144 megapiksel gerçekten mümkün mü? Bunun cevabı evet. Teknoloji devi Samsung, geçtiğimiz aylarda 14 nm üretim sürecinden çıkacak 144 megapiksellik sensörler üretmenin planlarını yapıyor haberleriyle gündeme gelmişti. Mevcut sensörlerini 28 nm üretim sürecinden çıkaran Samsung‘un, 100 megapiksel üstü için 14 nm FinFET altyapısına ihtiyaç olduğunu aktarılıyor. Bunun arkasında da esas olarak enerji sarfiyatı yer alıyor. Söylendiği kadarıyla 14 nm sensörler, 28 nm sensörlere göre hatırı sayılır oranda daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu da limitli pil ömrüne sahip akıllı telefonlar için büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi ile kamera konusunda oldukça yakın olan Samsung, daha yüksek megapiksel planları da yapıyor

Yapılan bir sızıntıya göre şirket 150 megapiksellik bir sensör de geliştiriyor. 2020’nin son çeyreğine yönelik hazırlandığı iddia edilen bu sensör, neredeyse 1 inç boyutta olacak deniyor. 1 inç sensör boyutu telefon tarafı için gerçekten yüksek ve yapılırsa fotoğraf kalitesinde ciddi fark yaratabilecek potansiyeli taşıyor. Bu sensörün sayede üst seviye amiral gemilerine özel olacağını aktaran kaynaklar, sensörü kullanan ilk cihazın 2020 dördüncü çeyrekte Xiaomi’den geleceğini de aktarıyor.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in yeni kullanışlı aksesuarı