reklamı kapat

POPÜLER

drone

Koronavirüs salgınıyla mücadelede drone’lardan büyük destek

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürüyor. Türkiye’yi de olumsuz şekilde etkileyen koronavirüs, insan hayatına ve küresel ekonomiye potansiyel bir tehdit oluşturuyor. Drone modelleri bu konuya destek veriyor.

Drone’larıyla tanınan DJI ve Çinli yetkililer kamu güvenliği uygulamaları için insansız hava araçlarından faydalandı. Drone’ların insan etkileşimlerini minimuma indirmesi açısından koronavirüsle mücadeleye önemli katkı sağladığı belirtiliyor.

DJI’ın yerel ortaklarıyla gerçekleştirdiği görüşmeler sonucu virüsle mücadelede drone’lar 4 şekilde konumlandırıldı: iletişimi kolaylaştırmak, alanları dezenfekte etmek, gerekli malzemeleri teslim etmek ve vücut sıcaklıklarını ölçmek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Drone’lar koronavirüs salgınıyla savaşta aşağıdaki görevleri gerçekleştiriyor:

1. Kentleri denetliyor ve gerekli duyuruları yapıyor

Drone’lar geniş alanları görüntülemek ve coğrafi olarak zor alanlarda iletişim kurulmasına yardımcı olan araçlar haline geldi.

Bu özellikler COVID-19 paniğini yaşayan yoğun kentleri denetlemek ve burada sağlıklı iletişim kurulmasına yardımcı olmak adına kritik önem taşıyor. Drone’lar yardımıyla yetkililer bir alanı verimli bir şekilde denetlemenin yanı sıra maske takılması, içeride kalınması gibi duyuruları da yapabiliyor. Bütün bunlar yetkililerin enfekte olmuş insanlarla yakın temasta bulunmasını da engelliyor.

2. Kritik malzemeleri teslim ediyor

Pandemiyle birlikte insanların evlerinde kalması paket ve gıda dağıtım sistemlerine ciddi bir yük bindirdi. Bu noktada drone’la paket teslimatları kritik tıbbi malzemeleri dağıtmanın etkili ve temassız bir yolu olarak ortaya çıktı.

Drone’lar 6 kilograma kadar paketleri teslim edilebiliyor. Bu da özellikle virüs tedavisi yapılan hastaneler gibi virüsün varlığının doğrulandığı alanlarda hayati önem taşıyor.

3. Kamu alanlarını dezenfekte ediyor

Kamusal alanları dezenfekte etmek ve COVID-19’un yayılmasını önlemek amacıyla, yerel sağlık yetkilileri, bu alanları verimli bir şekilde dezenfekte etmek amacıyla drone’ları test ettiler. Daha önce tarımsal ilaçlama için kullanılan püskürtme uçağı dezenfektanlarla doldurularak tüm kamusal alanların dezenfekte edilmesi sağlandı.

Yeni dezenfeksiyon işlem etkinliğinin detaylı ölçümü henüz tamamlanmamakla birlikte, hız ve alan bakımından oldukça etkili. Bir püskürtme uçağı, 16L’lik bir püskürtme tankı saatte 100.000 m2’lik alanı dezenfekte edebiliyor.

4. Vücut ısısını ölçüyor

Bazı ekipler vücut ısılarını ölçmede kızılötesi kameralarla donatılmış dronları kullanıyor. DJI’ın mühendis ekibi uçan kızılötesi kameralarla insan vücut sıcaklığının ölçülebilmesi için bazı testler gerçekleştirdi. Bu testlerin sonucunda termal kameranın görüş alanına pamuklu bir çubuk takılarak kameranın doğru ölçüm yapabildiği görüldü. Ölçüm için kalibre edilmiş dron, personel güvenli bir mesafedeyken bu işlemi gerçekleştirebiliyor.

İlginizi çekebilir

Volvo XC40 Recharge Türkiye’ye ne zaman gelecek?