reklamı kapat

POPÜLER

Dyson solunum cihazı koronavirüs

Dyson’dan koronavirüsle mücadelede önemli destek geliyor

Koronavirüsle yatıp koronavirüs kalkıyoruz. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, Türkiye’de de etkisini sürdürüyor. Elektrikli süpürgeleriyle tanınan Dyson şirketinden konuyla alakalı bir açıklama geldi.

Dyson, koronavirüs salgınıyla mücadeleye destek olmak için bir solunum cihazı geliştireceğini duyurdu. Ulusal Sağlık Hizmeti NHS’ye solunum cihazı geliştireceğini açıklayan şirket, hükümetin yardım talebine yanıt verdiğini söyledi. İngiliz mucit Sir James Dyson önderliğinde tasarlanacağı belirtilen cihazın ne zaman piyasaya sürüleceği ise henüz netlik kazanmış değil. Ancak bazı endüstri uzmanları solunum cihazının piyasaya çıkışının uzun zaman alacağını ifade ediyor.

Şirket yaptığı açıklamada, Cambridge merkezli bir tıp şirketi olan The Technology Partnership ile bir iş birliğine gittiklerini ve cihazı olabildiğinde hızlı bir sürede piyasaya sürmek için çalıştıklarını söyledi. Şirket ayrıca projenin son derece zorlu bir zaman diliminde üstlenilen oldukça karmaşık bir proje olduğunu da dile getirdi. Şirket, laboratuvarda ve insanlarda testler de dahil olmak üzere tamamen düzenlenmiş bir tıbbi cihaz geliştirme yürüttüklerini ve hacim için ölçeklendirdiklerini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dyson haricinde üniversiteler de solunum cihazı geliştiriyor

Oxford Üniversitesi ve King’s College’daki mühendislerin, anestezistlerin ve cerrahların yeni bir tip solunum cihazı üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Geliştirilen cihazın mevcut ticari modellerden daha az gelişmiş olduğu, ancak daha hızlı çalıştığı ifade ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da OPPO’nun yeni akıllı saati