reklamı kapat

POPÜLER

maske

Virüslere karşı hava kalkanı ile koruma sağlayan bir kask sistemi geliştirildi [Video]

Virüslere karşı hava kalkanı ile koruma sağlayan bir kask sistemi geliştirildi. Sistemin arkasında Michigan Üniversitesi araştırmaları yer alıyor.

Doç. Dr. Herek Clack’ın önderliğinde hazırlanan ve “Görünmez maske” olarak geçen ürün, kask formunda ve sırt çantası gibi hazırlanan ana üniteden gelen hava ile kişilerin yüzünde görünmez bir hava kalkanı ya da başka bir deyişle hava perdesi oluşturuyor. Kasktan aşağıya doğru aktarılan hava, takan kişinin bulunduğu ortamdaki zararlıları solumasını önlüyor. Yapılan açıklamaya göre, geliştirilen teknoloji şu anda yüzlerce çalışanın hem birbirlerinden hem de kuşlardan solunum yolu virüsleri kapma riski altında olduğu “Michigan Turkey Producers” isimli kümes hayvanı işlemesinde test ediliyor. Taza Aya tarafından ticari hale getirileceği söylenen ürün, aerosollerin yüzde 99,8’inin çalışanların yüzüne ulaşmasını engelliyor. Solunum yolu hastalıklarının bulaşma riskinin büyük olduğu sektörlerdeki çalışanlar için yeni bir koruma seçeneği olan ürün, ileride birçok farklı tesiste karşımıza çıkabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu ürün akla direkt olarak hava temizleyici kulaklık Dyson Zone’u getirdi. Dyson’ın ilk giyilebilir hava temizleyicisi olan Dyson Zone, şehir kirliliğinden dolayı günlük hayatta maruz kalınan gaz, alerjen ve partikülleri yakalıyor, gelişmiş gürültü engelleme özelliğiyle istenmeyen sesleri ortadan kaldırıyor ve kullanıcılara yüksek ses kalitesi sunuyor. Sıra dışı bir tasarıma sahip olan hava temizleyici kulaklık, tam altı yıllık bir çalışmanın ürünü ve 500 farklı prototip denemesinin sonrasında hayat buldu. Peki neden böyle bir ürün hayata geçirildi?

Dyson tarafından verilen bilgiye göre Dünya Sağlık Örgütü (WHO), küresel olarak her 10 kişiden 9’unun DSÖ’nün kirletici limitlerinin çok üstünde kirli hava soluduğunu tahmin ediyor. Covid-19 pandemisi sırasında şehirlerde NO2 (Azot Dioksit) kirliliğinin azaldığı yerlerde kirlilik seviyeleri hızla normale dönerken, birçok şehirde pandemi öncesi seviyeler dahi geçilmiş durumda. Avrupa nüfusunun yaklaşık yüzde 20’si olan 100 milyondan fazla insanın, DSÖ verilerine göre uzun süreli gürültüye maruz kaldığı da tahmin ediliyor.

İşte bu insan hayatına olumsuz etkisi bulunan yüksek kirlilik oranları nedeniyle geliştirilen hava temizleyici kulaklık Dyson Zone, şehrin hava ve gürültü kirliliği sorunlarının üstesinden aynı anda geliyor. Ürün için firma şunları aktarıyor: “Dyson Zone hava temizleyici kulaklık, Dyson’ın hava akışı, filtreleme ve motor teknolojilerindeki 30 yıllık uzmanlığı ve iç ve dış mekân hava kalitesine ilişkin derin araştırmaları neticesinde ortaya çıktı.

Kulaklıktaki kompresörler, çift katmanlı filtrelerden hava çekiyor ve temassız vizörden kanalize edilen iki temizlenmiş hava akışını kullanıcının burnuna ve ağzına yönlendiriyor. Vizör üzerindeki şekillendirilmiş kanallar, temizlenmiş hava akışının burun ve ağza yakın tutulmasını ve rüzgârdan mümkün olduğunca az etkilenmesini sağlıyor.”

İlginç kask çalışması yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı

İLGİLİ HABERLER