reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Tesla Apple

Toyota, Ford, Fiat ve Tesla, Koronavirüs salgınına karşı desteğe hazır!

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında, dünya otomotiv devleri Toyota, Ford, Fiat, Tesla cephelerinden hepimizi duygulandıran mesajlar geldi.

Çin’in Wuhan kentinde başladığı düşünülen Koronavirüs salgını merkez üssünü Avrupa’ya çevirdi. Canlı verilere göre 345.289 kişi hastalığa yakalanırken 14.925 kişi de hayatını kaybetti. Ancak işin sevindirici tarafı ise 99.078 kişi ise iyileşerek taburcu oldu. Taburcu olan bu hastaların ortak noktası uygun bir ortamda sağlık hizmetlerine sahip olabilmeleri. Akciğerler üzerinden solunumu etkileyen bu hastalıkta kritik rol oynayan solunum cihazları tedavi sırasında önemli rol oynuyor. Peki enfekte insan sayısı arttıkça, solunum cihazları yeterli olacak mı? Cevap muhtemelen hayır. Bu durumun farkında olan Toyota, Ford, Fiat, Tesla gibi  otomotiv devleri ihtiyaç halinde solunum cihazı üretmeye destek olabileceklerini belirtiyor. İngiltere’den İtalya’ya farklı otomobil üreticileri, hükumetler ile sağlık malzemeleri üretmek için iletişim halinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koronavirüs salgınına karşı solunum cihazları üretecekler

Tesla CEO’su Elon Musk Twitter hesabı üzerinden takipçilerinin içini rahatlattı. Musk ilk önce “İhtiyaç varsa suni solunum cihazları üreteceğiz.” diyerek salgına destek için hazır olduklarını dile getirdi. Musk ardından “Tesla, ileri HVAC sistemlerine sahip arabalar üretiyor. SpaceX, yaşam destek sistemleri olan uzay aracı yapıyor. Suni solunum cihazları zor değil ancak hemen üretilemez.” şeklinde bir ifade de kullandı. Buradan anladığımız kadarı ile bu tip cihazların üretimi için belli bir süre gerektiği dolayısı ile hükumetler ile hemen görüşüp faaliyetlere başlamak gerektiği. Bu durumu yetkililer de farkında olacak ki New York Belediye Başkanı Bill  de Blasio, Elon Musk’a Twitter üzerinden hemen cevap verdi. Blasio, solunum cihazlarına ihtiyaç duyduklarını ve Musk’un teklifini kabul ettiklerini söyledi.

İlginizi çekebilir

Devrimsel özellikleriyle yeni 2008 ile tanışın