reklamı kapat

POPÜLER

Ferrari koronavirüs
Ferrari koronavirüs

Ferrari’den koronavirüs mücadelesine önemli katkı!

Koronavirüs ile mücadele sürecinde aktif olarak çalışan isimler arasına İtalya merkezli otomobil üreticisi Ferrari de katıldı. Firma önemli bir çalışma içerisinde.

Koronavirüs salgını nedeniyle biliyorsunuz sağlık personelinin ihtiyaçları inanılmaz oranda artmış durumda. Bu yüzden resmi kurumlar yanında özel şirketler de ihtiyaçları gidermek adına önemli adımlar atıyor. Bu firmalardan birisi de koronavirüsün inanılmaz oranda vurduğu İtalya’da yer alan süper otomobil üreticisi Ferrari. Dev firma elindeki geniş üretim sistemlerini kullanarak basit ancak etkili bir valf hazırlıyor. Yukarıda gördüğünüz bu üç boyutlu yazıcıdan çıkan (İlginç olarak şirket logosuna sahip) valf, temel olarak tüm yüzü kaplayan şnorkel maskelerini bir solunum cihazı haline getiriyor. Gerçek ventilatörler ile bağlantı kuran bu valf, binlerce insanın hayatını kurtarabilecek potansiyel sunuyor. Hali hazırda şnorkel maskeler ile gönderilmeye başlandığı açıklanan bu valf, gerçekten önemli görünüyor ve bunun arkasında bir grup Ferrari’den bağımsız İtalyan mühendisin fikri yer alıyor deniyor. Ferrari burada büyük üretim gücünü kullanarak sürece sağlam bir destek oluyor. Bu da elbette harika görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koronavirüs ile mücadelede Ferrari yanında Mercedes-AMG Formula 1 takımı ile Tesla da çalışıyor

Mercedes-AMG Formula 1 takımı University College London ile birlikte Continuous Positive Airway Pressure (CPAP) cihazının (Akciğerlere oksijen gönderme odaklı) üretimi yapıyor. Bu cihazlardan 40 tane üretip hali hazırda gönderen ve yakın zaman içinde 1.000 adet CPAP üretir hale geleceği aktarılan Mercedes-AMG Formula 1 takımı, mücadeleye çok hayati bir katkı sağlıyor. Tesla’nın mühendisleri şu an Model 3‘ün bazı özel parçalarını kullanarak kendi tasarladıkları ventilatör birimlerinin üretimi yapıyor. Bu çalışma için hazırlanan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Ayrıca Ford ve GM gibi firmaların da ABD merkezli olarak bu konuda adımları olduğunu belirtelim.

İlgili Video