reklamı kapat

POPÜLER

Koronavirüs

Normale dönüş; Koronavirüs salgınını atlatan Çin showroomları tekrar açıyor

Koronavirüs salgının çıktığı Çin’de hastalık nedeni ile açılamayan otomobil mağazaları, salgının etkisini kaybetmesi ile normal işleyişine geri dönüyor.

Çin’in Wuhan kentinde başladığı düşünülen Koronavirüs salgını merkez üssünü Avrupa’ya çevirdi. Hastalığın Çin üzerinde etkisini kaybetmesi ile birlikte hayat yavaş yavaş normale dönemeye başladı. Bu salgından en çok etkilenen sektörlerden biri olan otomotiv sektörü, başta Çin’de olmak üzere dünyanın her yerinde sekteye uğruyordu. Çin’in kendi içinde işleri yoluna koymasının ardından otomotiv üreticileri de rutin çalışmalarına başladı. Çinli yetkililerin açıklamlarına göre kapanan otomobil shrowlarının yüzde 91’i geri açıldı. 8393 bayinin satışlara başlaması ile birlikte ekonomiye bir nebze fayda sağlanması bekleniyor. Çünkü Mart ayının ilk 15 gününe baktığımızda otomobil satışları neredeyse yüzde 50 oranında düşmüştü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koronavirüs karşıtı online showroom devri de son buluyor olabilir

Otomobil üreticilerinin en büyük tedarik merkezlerinden biri olan Çin’de oluşan olumsuz durum sonrası üretim de zaman zaman duruyordu. Çinli yetkililer ülkedeki otomobil satışlarının yüzde 92 düştüğünü açıklamıştı. Gelen ek bilgilere göre ise otomobil markalarının showroomlarını açacak çalışan bile bulamıyordu. Kaldı ki mağazalar açık olsa da dahi sokaklarda birini görmek neredeyse mümkün değildi. Fabrika durdurma kararlarının yanında bazı markalar, daha pozitif bir açıklama yaparak, satışlarına devam ettiklerini ancak bunu İnternet üzerinde yaptıklarını açıklamıştı. Şirketler, birinin araç alması durumunda yeni araçlarını kapılarına kadar getireceğini de eklemişti. Neyse ki Çin için bu kötü günler şimdilik geride kalmışa benziyor. Satıcıların mağazalarını açtıktan sonra eskisi gibi satış yapıp yapmayacağı ise henüz bilinmiyor. Ancak işlerin daha iyiye gideceği kesin.

İlginizi çekebilir

Bisikletle SUV’yi harmanlayan Karoq Velo