reklamı kapat

POPÜLER

DJI drone koronavirüs
DJI drone koronavirüs
DJI drone koronavirüs

Koronavirüs ile mücadelede dikkat çeken DJI desteği

Koronavirüs tehlikesi halen geçmiş değil. Hatta durum virüsün görüldüğü yeni ülkeler üzerinden daha da kötüleşiyor. Mücadele sürecinde büyük drone üreticisi DJI da çalışıyor.

Firmadan yapılan resmi açıklamaya göre 2019 yılının aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Covid-19 koronavirüsü neredeyse tüm dünyaya yayıldı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre ülkede koronavirüs Covid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı tam 2.594’e ulaştı. En son Avusturya ve Hırvatistan’da da görüldüğü aktarılan, İran Sağlık Bakanı yardımcısına dahi bulaşan virüs, gerçekten tüm dünyayı tehdit ediyor. Süreçle mücadele konusunda Çin merkezli dev isim DJI da boş durmuyor. Koronavirüs salgının yayılması nedeniyle ülkede oluşan korku havasını dağıtmak ve krizi çözmeye destek olmak amacıyla yeni teknolojilerin nasıl kullanılacağını araştıran Çin kamu güvenliği yetkilileri, DJI marka drone’lar ile mücadele başlatmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Salgınla mücadele amacıyla Tarımsal Teknoloji kuruluşuyla birlikte çalıştığı aktarılan DJI, sürece 1,5 milyon dolar ödenek ayırdı. Araştırma ve test süreçleri sonrası havadan klor veya etil alkol bazlı dezenfektan püskürtmek için uygun yöntemler geliştirildi. Bu sayede drone’lar yardımıyla Çin’de halka açık alanlarda dezenfekte işlemi yapılarak virüsle mücadelede önemli bir adım atıldığı aktarılıyor. Drone’larla Shenzhen’de 3 milyon metrekareden fazla alanda yapılan dezenfekte işleminin yanında 1.000 ilçeye daha yardım edildiği dikkat çeken detaylar arasında.

Zamanın kritik bir rol oynadığı koronavirüs krizinde, DJI’nın uyguladığı dezenfekte işlemi sayesinde geleneksel yöntemlerden 50 kat daha hızlı sonuç alındığı aktarılıyor. DJI Halk Güvenliği Entegrasyonu Kıdemli Direktörü Romeo Durscher, “Geçmişte, bir hastalığın kontrol altına alınmasına yardımcı olurken personel güvenliğini de sağlamak oldukça zordu. Ürünü hali hazırda kullanan müşterilerimiz; bu iş için harekete geçmemizde bize yardımcı oldu. Çabamızın işe yaradığını görmek ve topluma yardım edebilmek DJI ruhunu da somutlaştırıyor.” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şu an koronavirüs için atılan her adım çok önemli

Drone’lar gelen bilgiye göre salgınla mücadele esnasında dezenfekte işlemleri dışında birçok farklı alanda da kullanılıyor. Söylendiği kadarıyla kalabalık yerlerdeki halka açık toplantılarda kullanılması amacıyla hoparlörler drone’lara monte edilmiş. Hastalıktan korunma hakkında önlemler ve bilgiler içeren pankartlar dronlarla halka ulaştırılıyor. Drone’larda bulunan termal kameralar ise vücut sıcaklığını izlemek için kullanılarak tıbbi personele de yeni potansiyel vakaları belirlemelerinde yardımcı oluyor.

İlginizi Çekebilir

Huawei’nin yeni uygulama marketi