reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Samsung 144 megapiksel akıllı telefon

Merak uyandıran akıllı telefon ve şaşırtan değeri: “192 megapiksel”

Akıllı telefon pazarı kamera çözünürlüğü konusunda 2020 yılında 2019’u tam ikiye katlanayacak gibi görünüyor. İşte detaylar;

2019’dan çözünürlük konusunda akıllı telefon sektörü 108 megapiksel seviyesine çıkış yaptı. Biliyorsunuz Xiaomi ve Samsung’dan 108 megapiksel kameralı birden fazla model satışa sunuldu. Kısa süre önce ise ise Xiaomi‘nin tam 144 megapiksellik bir ana kameraya sahip akıllı telefon üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Hatta Samsung’un 150 megapiksellik bir kamera sensörü de geliştirdiği söyleniyor. Şimdi ise sağlam bir kaynak önümüzdeki ay tam 192 megapiksellik kameraya sahip bir telefon modelinin yolda olduğunu aktarıyor. Bu da gerçekten inanılmaz görünüyor. İlginç olarak bu modelin bir amiral gemisi olmadığı aktarılıyor. Söylendiği kadarıyla 192 megapiksel ana kameraya sahip model gücünü Snapdragon 765 işlemciden alıyor. Bu modelin Xiaomi imzalı bir telefon olabileceği düşünülüyor ancak henüz kesin bir bilgi elimizde yer almıyor. Yüksek megapiksel değerlerinden telefon tarafında megapiksel düşürme sistemleri sayesinde –ufak sensörlere rağmen– iyi sonuçlar sunabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon pazarı kamera konusunda sınırları zorluyor

Hatta Samsung gibi firmalar daha yüksek megapiksel için üretim sürecini değiştiriyor. Mevcut sensörlerini 28 nm üretim sürecinden çıkaran Samsung‘un, 100 megapiksel üstü için 14 nm FinFET altyapısına ihtiyaç olduğunu aktarılıyor. Bunun arkasında da esas olarak enerji sarfiyatı yer alıyor. Söylendiği kadarıyla 14 nm sensörler, 28 nm sensörlere göre hatırı sayılır oranda daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in yeni kullanışlı aksesuarı