reklamı kapat

POPÜLER

Fitbit

Fitbit’ten devrimsel teknolojiler geliştiren şirkete dev yatırım

Giyilebilir teknoloji pazarının önemli isimlerinden Fitbit, 2011 yılında kurulan Sano şirketine hatırı sayılı bir yatırım yaptı. Bu yatırımın arkasında şirketin koyduğu büyük hedef yer alıyor.

Hazırladığı akıllı bileklik ve saatler ile öne çıkan Fitbit, bu sefer bir yatırım haberiyle gündemde. San Francisco merkezli Sano’ya tam 6 milyon dolar yatırım yapan şirket, dediğimiz gibi bu yatırımla büyük amacına odaklanıyor. Uzun süredir kandaki şeker yani glukoz oranını “sürekli olarak” ölçebilen bir sistem üzerinde çalışan Sano, şirketin giyilebilir ürünlerini gelişmiş birer sağlık cihazı hale getirme amacına çok uygun görünüyor. Henüz son kullanıcıya yönelik bir ürünle piyasaya çıkmadığı belirtilen Sano, büyük devlerin pazarında oynuyor. Daha önce duyduğumuz kadarıyla Google ile Apple da buna benzer sistemler üzerinde çalışıyor. Saate eklenerek nabız sensörü gibi ölçüm yapabilecek glukoz sensörleri çok uzun zamandır hayal ediliyor. Fitbit, özellikle diyabet (Şeker) hastalarına anlık olarak yaşamsal veriler sunabilecek bu tarz bir ürünle karşımıza çıkarsa büyük fark yaratabilecek durumda bulunuyor. Ancak Sano’nun geldiği seviye şu an için bilinmiyor.

Fitbit, glukoz konusuna ilk defa odaklanmıyor

Geçtiğimiz yıl Iconic akıllı saatine glukoz takip sistemi getirmek için Dexcom şirketiyle ortaklık kuran ünlü üretici, bu alana çok büyük önem veriyor. Tüm bun gelişmelere bakıldığı zaman ise gelecek birçok insan için çok daha rahat geçecek gibi görünüyor.