reklamı kapat

POPÜLER

Fitbit’in yeni akıllı saati Apple Watch’a meydan okuyor [Video]

Fitbit’in tasarımı daha önce basına sızan akıllı saati sonunda kendini resmi olarak gösterdi. Aktivite takip cihazlarıyla öne çıkan firmanın ilk akıllı saati ne yazık ki sızıntıdaki kadar kötü görünüyor.

Fitbit’in Pebble ve Vector gibi saat üreticilerini bünyesine katmasının ardından merakla akıllı saatini piyasaya çıkarmasını bekler olmuştuk. Pebble’ın bir hayli sevildiğini de göz önüne alınca Fitbit’in iddialı bir cihazla gelmesi bekleniyordu. Saatin detaylarına geçmeden önce Fitbit’in odağına Apple’ı koyduğunu da ekleyelim.

Yeni akıllı saat Fitbit Ionic ismiyle geliyor. Daha önce denenmiş ve pek de tutmamış keskin kare tasarımı tercih eden Fitbit’in tasarımı ne yazık ki ne özgün ne de çekici. Ancak gelin saatin özelliklerine bir bakalım. Dahili GPS’le gelen Ionic, yüzücüler için 50 metreye kadar suya dayanıklılık sunuyor. Kalp ritmi sensörüne sahip olan akıllı saat, temassız ödemeyi de destekliyor. Dört günün üstünde bir pil ömrü olduğu iddia edilen saatin bu özelliği açıkçası fazlasıyla iddialı. Tabii aktivite takip cihazlarında alıştığımız uyku kalitesi ölçme özelliği Ionic’te de yer alıyor. Saati Apple Watch’tan ayıran en önemli özelliklerden biri SpO2 sensöre sahip olması. Yeni SpO2 sensörü kandaki oksijen seviyesini ölçüyor ve uyku apnesi gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarmayı sağlıyor.


2,5 GB’lık dahili hafızaya sahip olan Ionic, uygulama platformunda Strava, Accuweather, Flipboard gibi uygulamalar sunuyor. Yeni uygulamaların da sisteme dahil edileceği belirtiliyor. Apple Watch’un Nike iş birliğine Adidas ile karşılık veren Fitbit, gelecek yıl saatin Adidas özel versiyonunu da satışa sunmayı planlıyor. Fitbit Ionix’in yurt dışı fiyatıysa 300 dolar.

VİDEO