reklamı kapat

POPÜLER

Fitbit’ten satışa çıkmadan linç edilen akıllı saat

02 Mayıs 2017

Fitbit geçtiğimiz yıl Pebble‘ı satın aldıktan kısa bir süre sonra bir başka saat üreticisi Vector‘ü de bünyesine katmış ve yeni bir akıllı saat için iddialı olduğu izlenimi yaratmıştı. Ancak sonucun böyle olacağını kimse tahmin edemezdi herhalde…

Aktivite takip bileklikleriyle öne çıkan Fibit’in geçtiğimiz yıl CES 2016’da tanıttığı aktivite takip özellikli saatinden sonra gerçek bir akıllı saat çıkarmak istediği biliniyordu. Nitekim Pebble ve Vector gibi firmaları da bünyesine katmasıyla beklentiyi bir hayli yükselten Fitbit, akıllı saat pazarında tutunabilmek için elinden geleni ardına koymuyor ve çalışmalarını büyük bir gizlilikle sürdürüyordu. Yahoo Finance’in sızdırdığı fotoğraflar ise Fitbit’in tasarımdan ziyade işlevselliğe önem verdiğini gösteriyor.

Öncelikle şunu belirtelim ki bu tasarım daha önce Sony tarafından da denendi ve işe yaramadı. Fitbit’in şık aktivite takip bileklikleri göz önüne alınınca şirketin böyle bir tasarım geliştirmiş olması bile kocaman bir şaka gibi geliyor. Retro hissinin çok kuvvetli olduğu saatte kare ekran yer alıyor. Gövdesi nispeten ince görünen saatin tam yanında kocaman iki çirkin tuş bulunuyor. Gümüş gövdeli model için “kötünün iyisi” diyebiliriz belki ancak roze altın modelin neresinden tutsak elimizde kalır. Açıkçası firmanın saat tasarımlı aktivite bilekliği Blaze’in tasarımı da mükemmel değildi ancak bu yeni bir seviye olmuş.

Apple Watch’u rakip olarak gören Fitbit’in üretimde ise çeşitli sıkıntılar yaşadığı konuşuluyor. Dahili GPS, kalp ritim sensörü gibi özelliklerle gelecek olan cihazın ekranının 1.000 nit parlaklık sunması bekleniyor. Yazılım olarak ise Android Wear yerine kendi işletim sistemine bağlı kalacak olan Fitbit’in GPS konusunda ise problemler yaşadığı söyleniyor. Aynı şekilde su geçirmez olması beklenen cihazın bu özelliği dahil etmede de sıkıntı çektiği belirtiliyor.

Cihazın net satış tarihi bilinmiyor ancak söylentilere göre yurt dışı fiyatı 300 dolar civarında olacak gibi görünüyor.