reklamı kapat

POPÜLER

Tüm teknik detayları ve öne çıkan yenilikleriyle 2018 BMW i3 ve BMW i3S [Video]

Kullanıcıların karşısına önümüzdeki günlerde çıkacak olan BMW i3, S versiyonunu kazanarak artık ikili olarak yoluna devam edecek.

BMW i departmanın iki üyesinden birisi olan i3, 2018 model yılıyla yoluna devam ediyor. Standart versiyonunun yanında artık “i3S” adıyla bir de performans modeli kazanan BMW i3, elektrikli dönüşümün devam ettiği şu günlerde iyileşmiş özellikleriyle daha çok dikkat çekmeye çalışacak. BMW’nin açıkladığı genel değerlere baktığımızda halen daha çok şehir içi kullanıma uygun olarak nitelendirebileceğimiz menzil sınırlarında gezinen BMW i3, tasarım bazında da makyaj niteliğinde değişimler barındırıyor. Çevreci felsefesini kullanılan malzemelerin geri dönüştürülebilir yapıda olmasıyla sürdüren BMW i3’ün teknik anlamda belki de en dikkat çeken özelliği şarj hızındaki iyileşme olacak.

Motor – Menzil

Motor bölümünde ufak da olsa değişimler barındıran BMW i3’ün standart versiyonunun değerlerine baktığımızda 170 beygir güç ve 250 Nm tork değerleriyle karşılaşıyoruz. Güncellenen motorla 0’dan 100’e hızlanmasını 7,3 saniyede tamamlayan i3, saatte maksimum 150 kilometre hıza erişebiliyor. İlk kez sokaklara çıkacak olan sportif versiyon i3S‘te ise bu değerler 184 beygir güç ve 270 Nm tork olarak değişiklik gösteriyor. 0’dan 100’e 6,9 saniyede çıkabilen i3S’in erişebildiği maksimum sürat değeriyse 160 km/s olarak verilmiş.

Üzerinde BMW tarafından geliştirilmiş lityum-iyon bataryaların görev yaptığı BMW i3 ve BMW i3S’te sunulan menzil değerindeyse herhangi bir değişim olduğunu söylemek pek mümkün değil. BMW, i3’ün test koşullarındaki menzil değerini 290 ile 300 kilometre arası olarak açıklarken, bu değer i3S’te 280 kilometre civarlarında geziniyor. Daha gerçekçi olarak nitelendirebileceğimiz günlük kullanım verileriyse her iki model için 200 kilometre civarlarında. Kullanıcılar dilerlerse menzil artırıcı niteliği taşıyan 38 beygirlik iki silindir benzinli motoru araçlarına ekletebiliyor. Bu motorla birlikte BMW i3’ün menzil değeri maksimum 330 kilometreye kadar çıkabiliyor. Bu bölümde belki altı en çok çizilmesi gereken parça BMW’nin “360° ELECTRIC” adını verdiği yeni şarj kablosu diyebiliriz. BMW i3 bu yeni kabloyla birlikte yaklaşık üç saatlik bir şarj ile 180 kilometre kat edebilecek seviyeye gelebiliyor ki bu da standart kablonun sunduğundan beş kat daha fazla hız demek. Buna ek olarak, akıllı telefon uygulamasıyla şarj işlemini kontrol etmek ve erişimi bir kart aracılığıyla kullanımı yönetmek de mümkün. BMW’nin ChargeNow kartına sahip sürücüler, dünyanın en büyük toplu şarj istasyonları ağına sınırsız erişme imkanına sahip olabiliyor.

Aynı yüzler: Tasarım – Donanım

Üzerindeki tüm ışıklandırma ünitelerinde LED teknolojisinin kullanıldığı 2018 model yıllı i3 ailesinde ufak çapta tasarım oyunlarına yer veriliyor. Ön ve arka tamponlarda yapılan bu ufak değişimler arasında bu bölümlerin gövde rengiyle tamamlanması dikkat çekebilecek parçalar arasında. Üzerinde 20 inç‘lik jantları barındıran i3S’in görünüm olarak daha sağlam bir karakter ortaya koyması da kaçınılmaz sonuçlardan birisi olmuş.

Kokpit bölümüyle kimilerince ciddi anlamda eleştirilen i3’ün bu tarafında da devrimsel nitelikte bir değişim bulunmuyor diyebiliriz. Karbon fiberle güçlendirilmiş plastik parçaların yoğunlukta kullanıldığı bölüm geri dönüştürülebilir yapıdan oluşuyor. Kokpit bölümünün merkezinde büyüklüğü 10,25 inç çözünürlüğüyse 1.440×540 piksel olan multimedya ekranı (Apple CarPlay destekli) beraberinde getiren i3’te sesli komut algılama sisteminin ciddi anlamda geliştirildiğinin altı çiziliyor. Şehir içi kullanım üzerine oluşturulmasından ötürü BMW’nin trafik ve park kriterlerinde kullanıcıya yardımcı olacak elektronik destekler üzerine yoğunlaştığı araçta önemli asistanlara yer veriliyor. i3’te ilk kez sunulacak olan gerçek zamanlı sokak park servisiyle birlikte, park asistanı, yaya algılama ve uyarı, aktif hız sabitleyici, gerçek zamanlı trafik bilgisi gibi parçalar bu anlamda dikkat çekenler arasında ön planda. S modeliyle yoluna artık ikili olarak devam edecek olan i3’ün ilk gösterimi önümüzdeki ay düzenlenecek olan Frankfurt Otomobil Fuarı kapsamında gerçekleştirilecek.

VİDEO