reklamı kapat

POPÜLER

BMW

Beklenmeyen gelişme; BMW sevilen modelinin üretimini sonlandırıyor

Alman otomobil üreticisi BMW, elektrikli otomobil üretiminde radikal tasarımlardan vazgeçerek sevilen modelinin üretimini sonlandırma kararı aldı.

Elektrikli otomobil üretimi her marka için oldukça güncel ve önemli bir konu. Markalar için elektrikli otomobil üretme çabası artık sadece bir gelecek yatırımından ibaret değil. Çünkü hali hazırda günümüzde bile oldukça büyük bir talep mevcut. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi bu durum hep böyle değildi. Otomobil üreticileri için elektrikli otomobiller futuristik tasarımların en büyük örneklerindendi. Bu konuda aklımıza gelen ilk markalardan biri ise BMW. i3 ve i8 modelleri duyurulduğu ilk günden beri tasarım olarak çağın ilerisinde duruyor. Nitekim, 2023 yılına kadar 12 elektrikli modeli piyasada bulunmak isteyen marka için bu çok da istenen bir durum değil. Şirket kaynaklarından alınan bilgilere göre elektrikli i3’e ait bir ikinci nesil olmayacak. BMW radikal tasarımlardan uzaklaşarak bilindik modelleri sayesinde daha büyük bir kitleye ulaşmak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMW mevcut modelleri elektriklendirecek

Financial Times’da yapılan haberlere göre marka şu sıralar var olan modellerini elektriklendirmek konusunda büyük bir mesai harcıyor. Diğer üreticilerin de rekabete dahil olması ile birlikte plug-in hibrit ve tamamen elektrikli modeller konusunda beklenti arttı. Önümüzdeki 4 yıl içinde büyük bir “elektriklendirme” atılımı yapması beklenen marka var olan modelleri üzerinde çalışıyor. Bu sayede hem sıfırdan bir otomobil üretme maliyetine girilmiyor hem de var olan tasarımlar sayesinde tüketicinin gözünde yadırganmıyor. Geçtiğimiz günlerde ülkemizde de satışına başlanılan Yeni 3 Serisi gibi ikonik modellerin gelecekte tamamen elektrikli olabileceğini söylemek yanlış olmaz.

İlgili video

Mercedes EQV