reklamı kapat

POPÜLER

BMW

Yeni batarya paketiyle “310 kilometre menzil”; 2019 BMW i3 ve i3s

Entegre edilen yeni batarya paketiyle menzil değerini iyileştiren 2019 BMW i3 ailesi, donanım kısmında da bir seviye ileri taşındı.

2013 yılında asfalta çıkışının ardından kademeli olarak ivmelenmeye devam eden BMW i3‘ün işi günümüz şartları gereği artık çok daha zor. İlk dönemlerinde 22,6 kWh‘lık kompakt batarya paketiyle macerasına başlattığı otomobilini geçtiğimiz yıl 33 kWh‘lık yeni üniteyle zenginleştiren BMW, 2019 model yılıyla birlikte bu paketi 42,2 kWh ve 120Ah‘e çıkartmaya hazırlanıyor. Gelen bu yeni paketle birlikte WLTP koşullarına göre maksimumda 310 kilometre menzil kat edebileceğini öğrendiğimiz i3, eski standart olan NEDC’e göre ise 359 kilometre menzile sahip. Bu da ortalama 50 kilometre gibi ek menzilin araçlara dahil edildiğini gösteriyor elbette. Hızlı şarj teknolojisinin de kullanıcılara yardım etmek konusunda istikrarını sürdürdüğü modellerde, 42 dakikalık zaman dilimi içerisinde yüzde 80 batarya doluluğuna erişmek mümkün olacak. Standart priz üzerinden 15 saatte erişilebilen bu rakam, BMW imzalı WallBox üzerinden yaklaşık 3 saat sürüyor.

BMW

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Açıklanan rakamlar

Menzil konusunda limitlerini yukarı çeken BMW i3 ailesinde performans konusunda herhangi bir ilerleme yapılmadığını görüyoruz. Standart versiyona baktığımızda 170 beygir güç ve 250 Nm tork değerlerinin varlığı devam ederken, 7,3 saniyelik 0-100 ve 150 km/s’lik maksimum hız rakamlarında herhangi bir değişiklik yer almıyor. İlk kez 2018 yılında satışa sunulan sportif versiyon i3S‘te ise bu değerler 184 beygir güç ve 270 Nm tork olarak değişiklik gösteriyor. 0’dan 100’e 6,9 saniyede çıkabilen i3S’in erişebildiği maksimum sürat değeriyse 160 km/s olacak.

Performans rakamlarının dışında donanım olarak da zenginleştirilen otomobillerde artık adaptif LED grubu ve matrix uzun far gibi önemli parçaları giriş seviyesinden itibaren standart olarak göreceğiz. Önümüzdeki süreç içerisinde sunulacak olan Sports Package isimli yeni donanım paketinde ise 20 inç hafif alaşım jantlar, süspansiyon adaptasyonu ve daha alçak bir i3 yaratmak mümkün olacak. Bu paketin i3s’te standart olarak geldiğini de belirtmeden geçmeyelim. Multimedya sisteminde yapılan güncellemelerle de farklarını hissettirecek olan ailenin fiyatlarını kısa süre içerisinde öğreneceğiz.