reklamı kapat

POPÜLER

Yeni BMW i3s

Hepsini çürüttük! Yeni BMW i3s ile “Elektrikli Şehir Efsaneleri”

Geçtiğimiz yıl detaylı incelemesini yayınladığımız BMW i3 incelemesinde otomobilin tüm detaylarını anlatmıştık. Bu videonun ardından gelen onlarca güzel yorum gelmişti. Ancak bu yorumların içerisinde bizim de daha önce duyduğumuz ve üzerini çizmemiz gereken bazı şehir efsaneleri vardı.

Bu doğrultuda Yalçın Pembecioğlu ile bir araya gelerek tüm şehir efsanelerini BMW i3s ile çürüttük. “Elektrikli Şehir Efsaneleri” serimiz; menzil, trafik, şarj, performans, maliyet, servis ve çevre olmak üzere 7 ana bölümden oluşuyor. Tüm bu şehir efsanelerini çürüttüğümüz videoya haberin girişinden ulaşabilir; haberin devamında Yeni BMW i3 ve BMW i3s ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Yeni BMW i3 ve BMW i3s, modern ulaşımın zorluklarıyla başa çıkabilmek ve bu zorlukları sessizce aşabilmek için ihtiyaç duyulan her şeyi sunuyor. Menziliyle sürüş zevkini uzun yollardan yaşatma konusunda iddialı olan Yeni BMW i3 ve BMW i3s, performans limitlerini de bir adım ileriye taşıyor.

Geleceğin tasarımı

Yeni BMW i3 ve BMW i3s’in en karakteristik ve fark yataran özelliğini tasarım detayları oluşturuyor. Yüksek tavanlı yapıları sayesinde içerideki ferah yaşam alanını dışarıdan hissettirmeye başlayan modellerde, 19 inç ve 20 inç ebatlarında (BMW i3s modelinde standart) hafif alaşım jantlar tasarımı güçlendiren temel ögeler arasında yer alıyor. Imperial Mavi ve Metalik Kırmızı başta olmak üzere altı farklı renk seçeneğiyle sunulan Yeni BMW i3 ve BMW i3s’te, 2018 model yılıyla birlikte bizleri tampon tasarımından başlayan ve sportif görünümü güçlendiren tasarım değişiklikleri de taşıyor. Markanın ikonik böbrek ızgaralarının elektriksel dönüşüme uyumlu versiyonu, U formlu LED farlar ve aracın hafifliğine büyük katkı sağlayan karbon fiber takviyeli tavan dış bölümde altı çizilmesi gereken detaylar arasında yer alıyor. Otomobil içerisindeki pek çok malzemede doğal liflerden faydalanan BMW, petrol bazlı plastiklerin yerine malva bitkilerinden elde edilen kenaftan faydalanıyor. Koltukların %40’ı doğal yünden üretilen i3’ün iç kaplamalarıysa diğer ahşap tiplerine göre yüzde 90 daha az işlem gerektiren Okaliptüs ağacından yapılıyor. Deri bölümleri tamamen zeytin yapraklarından elde edilen doğal ekstrakt kullanılarak, doğa dostu bir biçimde tabaklanan modeldeki bu özellik derinin doğal parlaklığını korumasını sağlarken atık olarak bırakılan zeytin yapraklarının başarılı bir şekilde değerlendirilmesine olanak tanıyor.

Şarj ve menzil

2018 model yılıyla birlikte Yeni BMW i3’e artık BMW i3s modeli de eşlik ediyor. Performans ve karakteristik tasarım farklarıyla birbirlerinden ayrılan bu modellerde BMW tarafından geliştirilmiş lityum-iyon bataryaların görev yapıyor. Menzil konusunda günlük ihtiyacı fazlasıyla karşılayan Yeni BMW i3, 94 AH pil kapasitesine sahip. Uzun mesafeli sürüşler için de hızlı şarj özelliğini destekleyen Yeni BMW i3 ve BMW i3s, kullanıcılarına DC istasyonlar üzerinden 39 dakikada bataryalarını yüzde 80 gibi fazlasıyla tatminkar seviyelere çıkartmasına olanak tanıyor. Aynı zamanda Yeni BMW i3 ve BMW i3s modellerini, evinizin konforunda hatta standart bir priz üzerinden şarj etmek mümkün. Bunlara ek olarak akıllı enerji yönetimi, hem şehir trafiğinde hem de daha uzun mesafeli yolculuklarda esneklik ve verimlilik sağlıyor.

Bağlantı ve sürüş asistan sistemleri

Güç ünitesi ve tasarımıyla yenilikçi karakteri uyumlu bir şekilde bir araya getiren Yeni BMW i3 ve BMW i3s’e, günümüz şartlarında kullanıcıların ihtiyaç duyacağı önemli elektronik asistanlar eşlik ediyor. Sürücüyle otomobil arasındaki bağı sürüş sırasında maksimum seviyelerde tutan bu özellikler arasında yaklaşma kontrolü uyarısı, şehir içi fren uyarısı, yaya uyarısı, hız limit bilgisi, dur/kalk işlevine sahip kamera tabanlı hız sabitleyici, trafik sıkışıklığı asistanı yer alıyor. Şehir içerisindeki temel problemlerden birisi olan park konusunda da sürücüsünü yalnız bırakmayan Yeni BMW i3’te, park mesafe kontrolü ve geri görüş kamerasının kombin edildiği asistan paketi sunuluyor. Buna ek olarak, akıllı telefon uygulamasıyla şarj işlemini kontrol etmek ve erişimi bir kart aracılığıyla yönetmek de mümkün. BMW’nin ChargeNow kartına sahip sürücüler, dünyanın en büyük toplu şarj istasyonları ağına sınırsız erişme imkanına sahip olabiliyor. Kokpitin merkezinde 10,25 inç boyutunda, yüksek çözünürlüklü multimedya ekran barındıran Yeni BMW i3 ve BMW i3s’te sesli komut algılama sistemiyle, bağlantı konusundaki limitler bir adım daha ileri seviyede.

Yüksek performans

2018 model yılıyla birlikte yeni bir sayfa daha açılıyor. Performans limitlerini bir adım ileriye taşıyan ailenin standart versiyonunda 170 beygir güç, 250 Nm tork, 7,3 saniyelik 0-100 ve 150 kilometrelik maksimum hız değerleri tabloya yansıyor. Sportif versiyon BMW i3s‘te ise bu değerlerin 184 beygir güç ve 270 Nm tork olarak değişiklik gösterdiğini görüyoruz. 0’dan 100’e 6,9 saniyede çıkabilen bu modelin erişebildiği maksimum sürat değeriyse 160 km/s. İvmelenme konusunda yüksek performanslı otomobillere göz kırpan i3s’in 0’dan 60’a sadece 3,7 saniyede ulaşabilme özelliği, bir spor otomobilden beklenen dinamikleri sunuyor.

BMW i3s teknik detaylar

0-100 km/s hızlanma
6,9 saniye
Tamamen elektrikli azami hız
160 km/s
Ortalama CO2 emisyonu
0
Elektrik tüketimi
14,3 kWsa / 100 km
Elektrik motoruyla menzil (ortalama kullanıcı değeri)
200 km

* Detaylı bilgi için BMW.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.